US Open. Raluca Olaru şi Nadia Kicenok, calificate în optimile probei feminine de dublu
Autor: Crişan Andreescu
Raluca Olaru
Raluca Olaru şi ucraineanca Nadia Kicenok s-au calificat în optimile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce au învins cuplul Andrea Petkovic (Germania)/Ajla Tomljanovic (Australia), cu 5-7, 6-1, 6-2, duminică, la New York.

Olaru şi Kicenok, favoritele numărul 12 ale probei, au obţinut victoria după mai bine de două ore de joc (2 h 05 min). Olaru şi partenera sa au pierdut primul set cu 5-7, deşi au început cu break. Ele au dominat actul secund, în care au avut 4-0 şi s-au impus cu 6-1.

În decisiv, Petkovic şi Tomljanovic au condus cu 2-0, dar perechea româno-ucraineană a avut o revenire formidabilă, câştigând şase ghemuri la rând, setul şi meciul. Raluca Olaru şi Nadia Kicenok au încheiat cu 3 aşi şi 6 duble greşeli, iar învinsele au avut 5 aşi şi 6 duble greşeli.

Învingătoarele au avut procentaje mai bune la serviciu, mai multe mingi de break şi mai puţine erori neprovocate. Olaru şi Kicenok şi-au asigurat un cec de 54.000 de dolari şi 240 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în optimi contra favoritelor numărul şapte, Alexa Guarachi (Chile)/Desirae Krawczyk (SUA).

Monica Niculescu/Gabriela Ruse au dispus de cuplul Polona Hercog (Slovenia)/Anastasija Sevastova (Letonia) cu 6-1, 5-7, 7-5, joi, la New York. Româncele au obţinut victoria după două ore şi 38 de minute de joc efectiv, după ce partida a fost întreruptă miercuri, la scorul de 3-2 pentru Hercog/Sevastova în setul secund  şi vor juca împotriva cuplului Leylah Fernandez (Canada)/Erin Routliff (Noua Zeelandă), potrivit Agerpres.