Universitatea Cluj și CFR Cluj s-au calificat în sferturile Cupei României după meciurile cu Rapid și Farul
Universitatea Cluj și CFR Cluj s-au calificat în sferturile Cupei României după meciurile cu Farul și Rapid
Universitatea Cluj și CFR Cluj s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după remizele înregistrate în ultima etapă din Grupa C.

Universitatea Cluj - Rapid Bucureşti 0-0, Cluj Arena - Cluj-Napoca

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş) Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Bogdan Gheorghe (Bucureşti) Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) - CCA, Mihai Duras (Bucureşti) - FRF.

CFR Cluj a terminat nedecis cu Farul Constanţa, 0-0, la Ovidiu, deşi a gazdele au jucat în zece din minutul 3, când a fost eliminat Andrei Borza. Universitatea Cluj şi Rapid Bucureşti au terminat, de asemenea, la egalitate, 0-0, pe Cluj Arena, astfel că Rapid a ratat calificarea, în timp ce şepcile roşii au obţinut biletul pentru faza următoare. Rezultatele din Grupa C: CSM Alexandria - CSC Dumbrăviţa 0-4 (0-2), Stadion CSŞ Peco - Alexandria

Au marcat: Petre Simon (25 - penalty, 72) şi Călin Toma (42 - penalty, 63). Arbitru: Constantin Adrian Diaconu; arbitri asistenţi: Marius Barbulescu, Vasilică Viorel Dobre; al patrulea oficial: Marius Spînu (toţi din Bucureşti) Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Daniel Lazăr (Ploieşti) - FRF

FC Farul Constanţa - CFR Cluj 0-0, Academia Hagi, Stadion Central - Ovidiu Cartonaş roşu: Andrei Borza (Farul, 3). Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Adrian Popescu (Craiova); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti) Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF

6 CSM Alexandria 3 0 1 2 2-10 1

Conform noului format al competiţiei, toate echipele joacă, în grupe, un meci cu o echipă din cele trei urne valorice, disputate pe terenurile formaţiilor mai slab clasate în sezonul trecut. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câştigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu. Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.

VEZI ȘI - Fost fotbalist român, despre Cupa Mondială: Lumea se pregăteşte de vacanţa de Crăciun şi ei fac Cupa Mondială...

Un fost fotbalist român critică organizarea Cupei Mondiale la sfârşitul toamnei.

Este vorba despre Gheorghe Mihali, fost internaţional român.

”Nu ştiu ce să zic de ediţia asta, pentru că de când e fotbalul ăsta Cupa Mondială a fost vara... nu ştiu, nu are nicio atracţie iarna.

Nu vedeţi că lumea se duce în vacanţă de Crăciun şi ei fac Cupa Mondială. Dar banii întotdeauna înving. Nici la noi în ţară nu văd vreun interes... şi chiar dacă eram calificaţi, tot aşa era.

E o nepăsare aşa, nu interesează pe nimeni. Şi din punctul meu de vedere, nu se aplică treaba asta cu oboseala jucătorilor vara, când se termină sezonul. Ştiu, pentru că şi eu am fost la Cupa Mondială şi nu am resimţit oboseala. Vezi continuara aici