![](https://media.dcnews.ro/image/201502/w670/unirea_shopping_center_19133200.jpg)
A doua cea mai mare companie de pe RASDAQ cu o capitalizare bursieră de 172,6 milioane de lei, Unirea Shopping Center, rămâne socitate listată, după ce acționarii au decis astăzi în AGA transferul acţiunilor pe sistemul alternativ de tranzacţionare ATS-AeRO operat de bursa de la Bucureşti (BVB), scrie zf.ro.
Compania administrează două centre comerciale, în Bucureşti şi Braşov, şi este controlată de familia omului de afaceri Dan Adamescu prin vehiculul de investiţii The Nova Group Investments, cu 74% din capitalul social. SIF Muntenia (SIF4) are o participaţie de 10%, iar alţi investitori de pe bursă deţin circa 16% din acţiuni. La AGA au fost prezenţi deţinătorii a 80,3% din capitalul social, ceea ce înseamnă că SIF-ul nu a participat la adunare.
Piaţa RASDAQ se va desfiinţa la finele lunii octombrie, iar companiile listate aici mai au o săptămână pentru a convoca AGEA în care să decidă dacă se delistează sau dacă rămân pe bursă, pe ATS sau pe piaţa reglementată.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video