![](https://media.dcnews.ro/image/201608/w670/etilotest_60327800.jpg)
Potrivit IPJ Suceava, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în timp ce conducea autoturismul pe strada Unirii din Vatra Dornei, un bărbat în vârstă de 44 de ani, din comuna Dorna Arini, a surprins şi accidentat mortal o localnică în vârstă de 67 de ani, angajată în traversarea străzii în zona trecerii de pietoni, urmând a se stabili cu exactitate poziţionarea victimei pe marcajul pietonal.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, deoarece emana halenă alcoolică, rezultatul fiind de 1,51 mg/l de alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Bărbatul este cercetat penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de ucidere din culpă şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului. El a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat duminică Judecătoriei Vatra Dornei cu propunere de arestare preventivă.
Vezi și: Accident grav pe E85. O mașină a luat foc în urma coliziunii
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video