ULTIMĂ ORĂ! SIMONA HALEP a ABANDONAT China Open
Autor: Roxana Neagu
Simona Halep a abandonat turneul China Open. Situația este mai gravă decât credea, a spus tenismena româncă.

Pentru al doilea an consecutiv, Simona Halep încheie prematur ultima competiţie de categorie Premier Mandatory a sezonului. Tenismena româncă a abandonat China Open după 50 de minute de joc. Tendonul lui Ahile a fost principalul motiv de îngrijorare al Simonei Halep. Durerea a distrus jocul Simonei Halep în fața ibericei Lara Arruabarrena.

După 50 de minute de joc, Simona Halep a decis că nu poate duce partida până la capăt, i-a strâns mâna adversarei la 5-4 pentru Arruabarrena, în primul set. Favorită a turneului China Open, Simona Halep a arătat semne de disconfort, a pășit cu teamă, rar a atacat agresiv, jucând mai mult de pe loc.