Un virus de tip "telebot" are ca țintă specifică o anumită instituție sau o infrastructură cum ar fi rețeaua electrică sau sistemul financiar, a explicat Tcaciuc într-o conferință de presă televizată.
Potrivit oficialului ucrainean, atacurile sunt orchestrate de serviciul de securitate al Rusiei, FSB, în complicitate cu firme private de software și infractori cibernetici. Autorii par a fi aceiași cu ai malware-ului (program care urmărește deteriorarea unui echipament informatic) BlackEnergy.
Reuters nu a reușit să obțină imediat un comentariu din partea FSB.
Kievul a acuzat deja Rusia că duce un "război cibernetic" împotriva Ucrainei. Numai în noiembrie și decembrie anul trecut ar fi avut loc 6500 de atacuri informatice. Tcaciuc a afirmat că acestea au devenit un instrument important de agresiune, "confirmat și de colegii noștri din NATO și UE, care au raportat recent un număr în creștere de atacuri asupra infrastructurii vitale a țărilor membre NATO și UE de către Rusia sau de pe teritoriul Federației Ruse."
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video