“U” Cluj a bătut acasă la Astra Ploieşti, scor 2-1

Astra Ploieşti a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), de echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXX-a a Ligii I

Golurile au fost marcate de Strătilă 4 pentru Astra, respectiv Claudiu Niculescu 72 şi Păcurar 85 pentru Universitatea Cluj.

Strătilă a deschis scorul reluând din plonjon de la 4-5 metri, la o centrate a lui Ţigănaşu de pe partea stângă.

Claudiu Niculescu a egalat, în minutul 72, trimiţând mingea la colţul lung direct din corner de pe partea stângă, fază la care balonul a lovit mai întâi bara.

În minutul 85, Boştină l-a lansat în adâncime pe Delgado, care cu o lovitură i-a aşezat mingea lui Păcurar la 16 metri, iar acesta din urmă a trimis balonul în plasă.

Cele două echipe au făcut rocadă în clasament. „U” Cluj ocupă locul 10, cu 41 de puncte, iar Astra, poziţia a 11-a, cu 38 de puncte.