![Inquam Photos / Octav Ganea Inquam Photos / Octav Ganea](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/tribunalul-vaslui-a-decis-inceperea-judecarii-lui-dumitru-buzatu--mai-multe-inregistrari-din-dosar--excluse-pentru-ca-ii-incalca-viata-privata_76518700.jpg)
"La data rămânerii definitive a încheierii, se va înainta către PICCJ-Direcţia Naţională Anticorupţie, Serviciul Teritorial Iaşi, rechizitoriul nr. 19/P/2023, în vederea înlăturării din cuprinsul rechizitoriului a pasajelor ce fac referire la probele excluse prin Încheierea din 29.04.2024 pronunţată în cauză”, se arată în hotărârea pronunțată luni de Tribunalul Vaslui.
Decizia nu este definitivă și poate fi contestată de DNA, în termen de trei zile.
Din dosar au fost eliminate înregistrările realizate de denunțătorul Emil Savin în timpul întâlnirilor desfășurate în biroul lui Dumitru Buzatu, de la Consiliul Județean Vaslui, precum și în cadrul discuțiilor cu expertul Radu Judele, care este și el inculpat pentru fapte de corupție.
Conform informațiilor din dosar, consultate de HotNews, Tribunalul Vaslui a emis mai multe mandate de supraveghere tehnică, în urma plângerii depuse la DNA de către omul de afaceri Emil Savin, la începutul lunii februarie 2023.
Instanța a aprobat autorizarea supravegherii telefoanelor lui Dumitru Buzatu, Radu Judele și a altor persoane pe 14 februarie 2023. La acea dată, judecătorul a permis supravegherea video, audio și prin fotografiere, în mediul ambiental, însă nu a acordat autorizația denunțătorului de a folosi dispozitive tehnice pentru a face fotografiere sau înregistrarea audio și video.
De ce au fost excluse înregistrările
Judecătorul spune că procurorul trebuia să ceară în mod explicit autorizarea pentru denunțător.
"Scopul urmărit de legiuitor, acela de a acorda o protecţie efectivă şi adecvată vieţii private a persoanei suspectate de comiterea unei infracţiuni, în situaţia efectuării de înregistrări video sau audio de către un investigator sau colaborator, nu poate fi atins în măsura în care judecătorul de drepturi şi libertăţi, la momentul emiterii mandatului de supraveghere tehnică, în condiţiile art. 139 din Codul de procedură penală, nu a cunoscut folosirea investigatorului sub acoperire ori a colaboratorului şi, în consecinţă, nu a avut posibilitatea de a analiza legalitatea şi oportunitatea efectuării de fotografii, înregistrări video sau audio de către acesta”, a motivat judecătorul Tribunalului Vaslui.
Avocații lui Dumitru Buzatu au cerut excluderea înregistrărilor din momentul în care Emil Savin i-a oferit geanta cu bani președintelui Consiliului Județean Vaslui, pe motiv că filmarea a avut loc într-un spațiu privat și că procurorii ar fi avut nevoie de un mandat special. Cerere a fost respinsă, martorii din dosar confirmând că ferma piscicolă era un spațiu public.
Reamintim că Dumitru Buzatu a fost prins în flagrant de procurorii anticorupţie după ce ar fi primit 1,25 milioane de lei de la omul de afaceri Emil Savin, drept mită, pentru acordarea unui contract. Banii au fost găsiţi de anchetatori în portbagajul maşinii acestuia, după ce fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Vaslui i-ar fi primit într-un restaurant.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video