Timo Werner a marcat la revenirea la RB Leipzig, după un sezon slab la Chelsea
Autor: Alexandru Negrici
Atacantul german Timo Werner a marcat sâmbătă la revenirea la RB Leipzig, dar echipa sa, rămasă în zece oameni, nu a reuşit decât un 2-2 acasă cu FC Koln şi rămâne fără victorie în cele două etape disputate în noul sezon al Bundesligii, informează Reuters.

Werner, care s-a întors în această săptămână după ce a jucat doi ani la Chelsea, a marcat în minutul 36, profitând de o greşeală a portarului Marvin Schwaebe. Florian Dietz a egalat după patru minute. Dominik Szoboszlai, fotbalistul lui Leipzig, a fost eliminat în primul minut de prelungire al primei reprize. Christopher Nkunku, ales cel mai bun jucător din Bundesliga în sezonul trecut, le-a redus pe gazde în avantaj în minutul 56. Scorul final a fost stabilit de autogolul lui Josko Gvardiol din minutul 72.

Leipzig a remizat în prima etapă cu VfB Stuttgart (1-1) după ce a fost învinsă de Bayern Munchen în Supercupa Germaniei (3-5).

Eintracht Frankfurt, deţinătoarea Europa League, a obţinut primul punct în acest sezon, după 1-1 cu Hertha la Berlin. Eintracht a fost învinsă miercuri de Real Madrid în Supercupa Europei (0-2).

Altă reprezentantă a Germaniei în Liga Campionilor, Bayer Leverkusen, a pierdut şi al doilea meci din acest campionat, 1-2 acasă cu Augsburg.

Rezultate:

vineri
Freiburg - Borussia Dortmund 1-3
Au marcat Gregoritsch (35), respectiv Byone-Gittens (77), Moukoko (84), Wolf (88)

sâmbătă
Bayer Leverkusen - Augsburg 1-2
Au marcat: Aranguiz (43), respectiv Jensen (15), Hahn (82)

Werder Bremen - VfB Stuttgart 2-2
Au marcat: Fullkrug (4), Burke (90+5), respectiv Endo (38), Silas (77)

Hoffenheim - Bochum 3-2
Au marcat: Baumgartner (14), Kabak (23), Dabbur (88), respectiv Zoller (10, 13)
Penalty ratat: Kramaric (Hoffenheim, 59)

Hertha Berlin - Eintracht Frankfurt 1-1
Au marcat: Serdar (3), respectiv Kamada (48)

RB Leipzig - FC Koln 2-2
Au marcat: Werner (36), Nkunku (56), respectiv Dietz (40), Gvardiol (72 - autogol)
Cartonaş roşu: Szoboszlai (Leipzig, 45+1)

Sâmbătă se mai joacă partida Schalke 04 - Borussia Moenchengladbach. Duminică au loc meciurile Mainz - Union Berlin şi Bayern Munchen - Wolfsburg.

Pe primul loc este Dortmund, cu 6 puncte, urmată de FC Koln, 4 puncte.

Timo Werner revine la RB Leipzig de la Chelsea

Atacantul german Timo Werner va reveni la RB Leipzig de la Chelsea, el urmând ca marţi să-şi definitiveze formalităţile de reîntoarcere, scrie DPA care citează Bild.

Televiziunea Sky a menţionat că transferul s-a ridicat la suma de 20 milioane euro şi că deja a fost achitat.

Werner (26 ani) ar urma să semneze un contract pe 5 ani cu RB Leipzig.

Timo Werner a afirmat recent că ar părăsi Chelsea pentru a prinde mai multe minute de joc înainte de Cupa Mondială 2022 din Qatar.

RB Leipzig l-a luat pe Werner în 2016 de la Stuttgart iar atacantul german a marcat 93 de goluri în 158 meciuri. Chelsea l-a transferat în 2020 pentru circa 53 de milioane de euro. În două sezoane disputate în Premier League, germanul a disputat 56 meciuri şi a marcat zece goluri. La naţionala Germaniei, Werner are 53 selecţii şi 24 de goluri, scrie Agerpres.