Tibi Ușeriu a trecut linia de sosire la ultramaratonul Yukon Arctic
Autor: Rodica Mitu
Tibi Ușeriu
Tibi Ușeriu
Tibi Ușeriu a terminat, joi seara, ultramaratonul Yukon Arctic Ultra 2020, desfășurat în Canada.

Sportivul Tibi Ușeriu a terminat al doilea, după șapte zile de competiție, cursa de la Cercul Polar. Ultramaratonul a fost câștigat de elvețianul Fabian Imfeld.

Cei doi sunt singurii dintre cei peste 20 de concurenți din acest an care au reușit să parcurgă tot traseul.

Ușeriu a acuzat probleme cu stomacul și a suferit, după primele patru zile ale concursului, o degerătură la picior.

Tibi Ușeriu este singurul maratonist român care a participat la Yukon Arctic Ultra, unul dintre cele mai grele de pe planetă care se desfășoară în Canada, într-o zonă sălbatică, la temperaturi care pot ajunge până la – 50 de grade Celsius.