Tenis: Românca Laura Paar a cucerit primul său titlu WTA la dublu din carieră
Autor: Alexandru Ichim
Laura Paar, jucătoarea română de tenis a cucerit, duminică, alături de germanca Julia Wachaczyk, primul său titlu WTA la dublu din carieră.

Jucătoarea română de tenis Laura Ioana Paar (fostă Andrei) a cucerit, duminică, alături de germanca Julia Wachaczyk, primul său titlu WTA la dublu din carieră, prin victoria cu 7-5, 6-4 în faţa olandezelor Lesley Pattinama Kerkhove/Bibiane Schoofs, în finala turneului de la Lyon, dotat cu premii totale de 275.000 de dolari, scrie Agerpres.

Paar şi Wachaczyk au obţinut victoria într-o oră şi 17 minute

Perechea româno-germană a trecut în primul tur de principalele favorite, Anna-Lena Friedsam (Germania)/Mandy Minella (Luxemburg), cu 6-4, 4-6, 10-6, în sferturi au câştigat în faţa franţuzoaicelor Elixane Lechemia/Jessika Ponchet, cu 6-2, 4-6, 10-6, iar în semifinale s-au impus în faţa rusoaicelor Vitalia Diatcenko/Natela Dzalamidze, cu 6-3, 6-1.

Recompensa pe care o vor primi

Paar şi Wachaczyk vor fi recompensate pentru acest titlu cu 10.952 euro şi 280 de puncte WTA la dublu.

Laura Paar ocupa locul 201 în clasamentul mondial de dublu înaintea acestui turneu, iar Wachaczyk se afla pe 207.