Simona Halep şi Irina Begu, turneu Madrid (WTA), rezultat la dublu
Autor: Sebastian Florea
Irina Begu şi Simona Halep foto: Twitter / @ShenzhenOpenWTA
Begu şi Halep au fost învinse în primul tur al probei de dublu la Madrid (WTA).

Perechea formată din jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Simona Halep a fost învinsă de cuplul Nicole Melichar (SUA)/Kveta Peschke (Cehia), cu 2-6, 6-3, 11-9, luni, în în prima rundă a probei de dublu la turneul de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale de 6.685.828 euro.

Melichar şi Peschke s-au impus după o oră şi 12 minute, ele câştigând şi prima confruntare, anul acesta, în primul tur la Indian Wells, cu 6-3, 1-6, 10-3. Melichar şi Peschke au câştigat primul ghem al meciului, dar apoi româncele au reuşit o serie de cinci consecutive, dintre care ultimele trei la minge decisivă.

Fiecare cuplul şi-a făcut serviciul apoi şi primul set a revenit perechii Begu/Halep cu 6-2. În actul secund, Melichar şi partenera ei s-au desprins la 3-0, după care s-a mers cu serviciul, revenindu-le victoria cu 6-3. Nicole Melichar şi Kveta Peschke au dominat şi super tiebreak-ul în care au condus cu 3-0, 5-2, 7-5 şi 9-6, Begu şi Halep au revenit şi au egalat, 9-9, dar Irina a greşit ultimele două mingi ale meciului şi victoria a revenit adversarelor, cu 11-9.

Perechea americano-cehă vine după două finale consecutive, una pierdută la Sttutgart şi una câştigată la Praga (contra cuplului Mihaela Buzărnescu/Lidia Morozova). Anul trecut, Begu şi Halep au ajuns până în semifinalele probei de dublu la Madrid. El vor fi recompensate acum cu 12.100 euro şi 10 puncte WTA.