Tătărușanu, noaptea de coșmar care aduce aminte de Steaua-Middlesbrough
Autor: Bogdan Bolojan
Ciprian Tătărușanu a fost în poarta Fiorentinei seara trecută în Europa League, într-o răsturnare spectaculoasă de scor, care a adus aminte românilor de nefericitul episod Steaua-Middlesbrough.

Fiorentina a câștigat meciul tur din Germania cu 1-0, disputat în Europa League în compania celor de la Borussia Monchengladbach, iar în meciul retur, în minutul 29 era deja 2-0 pentru Fiorentina.

Totul avea să se transforme într-o noapte de coșmar pentru echipa lui Ciprian Tătărușanu. Până la finalul primei reprize, 'gladbach a reușit să reducă din diferență, iar startul celei de-a doua părți avea să aducă dezastrul total.

În numai 13 minute, echipa germană a înscris trei goluri, scorul devenind 2-4. Monchengladbach avea să păstreze rezultatul până la final, ceea ce a adus o calificare de necrezut.

Episodul aduce aminte microbiștilor de celebrul meci Steaua-Middlesbrough din semifinalele Europa League, care a adus o răsturnare incredibilă de scor soldată cu ratarea calificării roș-albaștrilor.