Surpriză de proporții la Wimbledon: Nadal învins în turul 2
Autor: Filip Razvan

Caștigătorul de la Roland Garros, Rafael Nadal, a fost învins în această seară în turul 2 de la Wimbledon, după un meci de coșmar cu ocupantul locului 100 în clasamentul ATP, cehul Lukas Rosol.

Rosol nu reușise niciodată până acum să treacă mai departe de turul 1 la Wimbledon și l-a pus în dificultate pe Nadal încă din primul set, câștigat de spaniol la tie-break, scor 11-9. Apoi au urmat două seturi câștigate de ceh cu 6-4, lucru care l-a luat prin surprindere pe numărul doi mondial. Nadal a revenit totuși în setul patru, pe care l-a câștigat cu 6-2.

Rosol a servit excelent și a reușit să câștige setul decisiv cu același scor de 6-4. Înfrângerea lui Nadal a surpins pe toată lumea, din moment ce acesta nu mai ieșise așa devreme din 2005 din turneul de la Londra, iar în urmă cu doar câteva săptămâni câștigase Grand Slam-ul de la Roland Garros.