SURPRIZĂ de proporții. Ce a pățit Bayern Munchen, în Bundesliga, cu Hoffenheim - VIDEO DEMENȚIAL
Autor: Andrei Itu
Campioana en titre a Germaniei şi a Europei, Bayern Munchen, a pierdut primul meci după aproape zece luni de invincibilitate, cedând cu un incredibil 4-1 partida de duminică seara, din etapa a 2-a din Bundesliga, în faţa lui Hoffenheim.

Pe Rhein-Neckar-Arena, Ermin Bicakcik a deschis scorul, în minutul 16 pentru gazde, Moanes Dabour l-a majorat în minutul 24, pentru ca Joshua Kimmich să reducă din handicap în minutul 36 şi să stabilească scorul pauzei. În partea secundă, tot gazdele s-au aflat la cârma partidei, reuşind alte două goluri, prin dubla lui Andrej Kramaric (77, 90+2 penalty).

Succesul lui Hoffenheim a pus capăt unei serii de 23 de victorii a lui Bayern, ultimul meci pierdut de bavarezi fiind consemnat pe 7 decembrie 2019, 1-2 cu Borussia Moenchengladbach.

În urma acestui rezultat, Hoffenheim este lider în Bundesliga, în timp ce Bayern Munchen este pe locul 6. Alte rezultate din etapa a 2-a din Bundesliga: Vineri Hertha Berlin - Eintracht Frankfurt 1-3 Sâmbătă Bayer Leverkusen - RB Leipzig 1 - 1 Arminia Bielefeld - FC Koln 1 - 0 Borussia Moenchengladbach - Union Berlin 1 - 1 Mainz 05 - VfB Stuttgart 1 - 4 Schalke 04 - Werder Bremen 1 - 3.