Suporterii niponi, faza zilei în tribune la meciul surpriză Germania - Japonia: Câți am face asta? - Foto
Foto ilustrativ Pexels
Japonia a produs o mare surpriză în prima etapă a fazei grupelor Cupei Mondiale 2022 din Qatar, învingând-o pe Germania cu scorul de 2-1, după ce a fost condusă.

După finalul meciului, japonezii nu s-au grăbit să părăsească tribunele stadionului. Fanii niponi au rămas pentru a face curățenie în sectoarele pe care le-au ocupat.

FOTO

De menționat este faptul că un astfel de moment s-a întâmplat și la meciul de deschidere, Qatar - Ecuador, la finalul căruia suporterii niponi au rămas în tribune pentru a strânge gunoaiele.

Surpriză la CM 2022: Germania - Japonia. 'Panzerele', umilite de selecționata niponă

Selecţionata Japoniei a produs a doua mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E.

Poate nu la fel de mare surpriză ca victoria Arabiei Saudite în faţa Argentinei (2-1, după 0-1 la pauză), succesul samurailor albaştri era complet neaşteptat după prima repriză, una controlată categoric de Mannschaft. Ilkay Gundogan (33 - penalty) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Hansi Flick, dar niponii au întors rezultatul în ultimul sfert de oră prin reuşitele a două rezerve, Ritsu Doan (75), Takuma Asano (83).

Deşi japonezii au marcat în min. 8, prin Maeda, gol anulat pentru ofsaid, Germania a făcut legea în prima repriză, în care Japonia nu a trimis niciun şut pe poartă. Gonda a fost solicitat cu şuturi din afara careului de Kimmich (20) şi Gundogan (28), dar a respins. Gundogan (29) a fost blocat de Yoshida în careu, dar în min. 31, Gonda l-a faultat pe Raum, găsit excelent de Kimmich în careu, iar Gundogan a transformat penalty-ul acordat (33).

Mannschaft-ul a avut o şansă şi în finalul primei reprize, când Gonda a respins şutul lui Kimmich (45+4), apoi Gnabry a recentrat pentru Havertz, aflat în ofsaid, care a marcat, însă reuşita sa a fost anulată. Ultima fază a primei părţi a consemnat o lovitură de cap pe lângă poartă a lui Maeda (45+6), la centrarea lui Nagatomo.

În repriza secundă, Germania s-a întrecut în ratări: Gnabry (47 ) a tras pe lângă poartă din careu, acţiunea personală a lui Musiala s-a încheiată cu un şut peste poartă din careu (51), Gundogan a nimerit bara de la 15 metri (60). Gonda a fost providenţial la şuturile lui Hofman şi Gnabry (70), iar apoi a mai respins două mingi trimise de Gnabry (71). Schimbările ofensive făcute de selecţionerul nipon şi scoaterea lui Gundogan au făcut ca raidurile asiaticilor să fie tot mai periculoase. Neuer (73) a salvat golul la şutul lui Ito, iar apoi Sakai a reluat peste poartă din poziţie excelentă. Japonia a restabilit egalitatea în min. 75, când Doan, jucător la Freiburg, a reluat în plasă mingea respinsă de Neuer la şutul lui Minamino, la singura fază la care Rudiger nu a reuşit să îşi blocheze adversarul.

Echipa lui Hajime Moriyasu a dat lovitura în min. 83, când Itakura l-a lansat pe Asano pe contraatac, iar acesta, talonat insuficient de serios de Schlotterbeck, a marcat cu un şut la colţul scurt. Germania a asediat poarta lui Gonda până la final, dar nu a mai avut decât o şansă clară, prin Goretzka (90+5), şut fără preluare din marginea careului, deşi a fost prezentă şi cu Neuer în careul advers în ultimele minute. Germania a încheiat cu o posesie de 65%, faţă de 24% cât a avut Japonia (11% in contest), raportul şuturilor la poartă fiind de 25-11 pentru echipa lui Flick (8-3 pe poartă).

După acest debut nefericit, cvadrupla campioană mondială riscă să părăsească turneul final după faza grupelor, cum a făcut-o şi în urmă cu patru ani, în Rusia, când s-a clasat pe ultimul loc după înfrângeri cu Mexic şi Coreea de Sud. Japonia a învins Germania în premieră, după ce au disputat anterior două meciuri amicale, primul câştigat de Germania, în 2004, la Yokohama (3-0), iar al doilea s-a încheiat la egalitate (2-2), înaintea CM 2006, la Leverkusen. Miercuri are loc şi celălalt meci al grupei, Spania - Costa Rica (Al Thumama Stadium - Doha, 18:00).

Partidele din runda a doua se vor juca duminică 27 noiembrie, Japonia - Costa Rica (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 12:00) şi Spania - Germania (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Germania - Japonia 1-2 (1-0) Au marcat: Ilkay Gundogan (33 - penalty), respectiv Ritsu Doan (75), Takuma Asano (83). Ar-Rayyan, Khalifa International Stadium Cupa Mondială 2022 - Grupa E

Au evoluat echipele:

Germania:

1. Manuel Neuer (căpitan) - 15. Niklas Suele, 2. Antonio Rudiger, 23. Nico Schlotterbeck - 6. Joshua Kimmich, 21. Ilkay Gundogan (8. Leon Goretzka, 67) - 10. Serge Gnabry (26. Youssoufa Moukoko, 90), 13. Thomas Muller (18. Jonas Hofmann, 67), 14. Jamal Musiala (11. Mario Goetze, 79), 3. David Raum - 7. Kai Havertz (9. Niclas Fuellkrug, 79). Selecţioner: Hans-Dieter Flick.

Rezerve neutilizate: 12. Kevin Trapp, 22. Marc-Andre ter Stegen - 4. Matthias Ginter, 5. Thilo Kehrer, 16. Lukas Klostermann, 20. Christian Guenter, 25. Armel Bella Kotchap, 17. Julian Brandt, 19. Leroy Sane, 24. Karim Adeyemi.

Japonia:

12. Shuichi Gonda - 19. Hiroki Sakai (10. Takumi Minamino, 75), 22. Maya Yoshida (căpitan), 4. Kou Itakura, 5. Yuto Nagatomo (9. Kaoru Mitoma, 57) - 6. Wataru Endo, 17. Ao Tanaka (8. Ritsu Doan, 71) - 14. Junya Ito, 15. Daichi Kamada, 11. Takefusa Kubo (16. Takehiro Tomiyasu, 46) - 25. Daizen Maeda (18. Takuma Asano, 57). Selecţioner: Hajime Moriyasu.

Rezerve neutilizate: 1. Eiji Kawashima, 23. Daniel Schmidt - 2. Miki Yamane, 3. Shogo Taniguchi, 26. Hiroki Ito, 7. Gaku Shibasaki, 13. Hidemasa Morita, 24. Yuki Soma, 20. Shuto Machino, 21. Ayase Ueda. Arbitru: Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador); arbitri asistenţi: David Jonathan Moran Santos (El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras)