Suedezul Timmy Hansen (Peugeot), campion mondial la Rallycross

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Suedezul Timmy Hansen (Peugeot/Team Hansen) a cucerit, duminică, primul său titlu de campion mondial la Rallycross, după ultima manşă disputată la Cape Town (Africa de Sud), informează AFP.

Hansen, care a terminat cursa pe locul 4, a încheiat la egalitate de puncte în clasamentul final cu norvegianul Andreas Bakkerud (Audi/Monster Energy), clasat pe locul 2 duminică, dar l-a devansat la numărul de victorii din acest sezon (4-1).

"Am reuşit performanţa vieţii mele", a declarat pilotul în vârstă de 27 de ani, al cărui tată Kenneth a câştigat 14 titluri de campion european la Rallycross, iar fratele său Kevin, coechipierul său, a încheiat pe locul 3 în clasamentul final din acest sezon.