![Foto: Inquam Photos / George Călin Foto: Inquam Photos / George Călin](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/ce-spune-firea-despre-datoriile-lasate-mostenire-lui-nicusor-dan-cu-acei-bani-n-am-plecat-acasa_85959800.jpg)
La întrebarea „Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri locale și ar candida următorii, pe cine ați vota la Primăria București?”, respondenții au spus:
Nicușor Dan - 31%
Gabriela Firea - 26%
Sebastian Burduja - 16%
Cristian Popescu Piedone - 15%
Mihai Enache - 7%
Diana Șoșoacă - 3%
Alexandru Pânișoară - 1%
Dorin Iacob - 1%
Filip Titian - 0%
Sondajul a fost realizat în perioada 23 – 28 mai 2024. Eroarea maximă de eşantionare, la un nivel de încredere de 95%, este de +/- 3.2%. Sondajul a fost realizat prin metoda interviurilor telefonice (CATI, 1,005).
VEDEȚI AICI DATELE COMPLETE DIN SONDAJ:
La alegerile din 9 iunie votarea începe la 7,00 dimineaţa şi se încheie la ora 22,00, a afirmat, marţi, preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Toni Greblă, care a menţionat că acest proces se va putea prelungi, în mod excepţional, până la ora 23,59, în cazul în care mai sunt votanţi la rând.
Şeful AEP a prezentat, într-o conferinţă de presă, procedura de vot la alegeri.
El a precizat că, în ceea ce priveşte alegerile locale, cetăţenii români vor putea vota numai la secţia la care sunt arondaţi cu domiciliul sau cu reşedinţa, dacă aceasta a fost stabilită cu cel puţin 60 de zile înainte de data scrutinului.
La secţia de votare unde sunt arondaţi, alegătorii vor prezenta documentul de identitate şi vor primi de la preşedintele secţiei un set de cinci buletine de vot - pentru alegerea cetăţenilor români în Parlamentul European, pentru alegerea preşedintelui Consiliului Judeţean/primarului general al Capitalei, pentru alegerea Consiliului General al Municipiului Bucureşti/Consiliului Judeţean, pentru alegerea primarului localităţii/pentru alegerea primarului de sector şi pentru alegerea Consiliului local al unei unităţi administrative-teritoriale/Consiliu de sector.
Potrivit preşedintelui AEP, alegătorul va pune ştampila pe fiecare buletin de vot şi va avea la dispoziţie, pentru prima dată, o tuşieră pe care va putea să o utilizeze în cazul în care nu se mai vede foarte bine ştampila după ce a fost aplicată.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video