![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/alegeri-primaria-capitalei--principalii-jucatori-in-viziunea-bucurestenilor--cu-cine-ar-vota_91588500.jpg)
În ceea ce privește încrederea pe care bucureștenii le-o acordă candidaților la Primăria Capitalei, pe primul loc se situează Nicușor Dan, urmat de Gabriela Firea, Cristian Popescu Piedone, Sebastian Burduja.
De altfel, sondajul mai arată ceva, în topul neîncrederii se află Diana Șoșoacă cu 47%, urmată de Cristian Popescu Piedone, cu 29%. Mihai Enache, de la AUR, este necunoscut de 35%, iar Sebastian Burduja de 11%. Cei trei de pe primul loc nu au un procent în care sunt necunoscuți.
Pe de alta parte, vorbim si despre principalele temeri ale oamenilor. Prima este teama că prețurile vor mai crește, ulterior sunt temerile legate de sistemul de sănătate, iar apoi teama ca vor exista fraude la alegeri.
Cât privește nivelul de mulțumire, când vine vorba de Primăria Capitalei, 35% dintre bucureșteni se declară mulțumiți.
La capitolul intenție de vot, se menține topul încrederii, expus mai sus: pe primul loc se situează Nicușor Dan, urmat de Gabriela Firea, Cristian Popescu Piedone, Sebastian Burduja.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video