Slovenul Luka Mezgec a câştigat etapa a 5-a a Turului Poloniei

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Ciclistul sloven Luka Mezgec (Mitchelton - Scott) a câştigat, miercuri, la sprint, etapa a 5-a a Turului Poloniei, desfăşurată între localităţile Wieliczka şi Bielsko-Biala (153.8 km), etapă la finalul căruia germanul Pascal Ackermann (BORA - hansgrohe) şi-a păstrat poziţia de lider în clasamentul general.

La startul etapei s-au aliniat şi cicliştii de la echipa Lotto - Soudal, care au dorit să ia parte la cursă în pofida decesului coechipierului lor, belgianul Bjorg Lambrecht în urma unei lovituri pe care a suferit-o la cap, luni, după o căzătură.

Mezgec, care a obţinut a doua victorie în actuala competiţie, a fost cronometrat cu timpul de 3:49:55, la fel ca şi următorii doi clasaţi, spaniolul Eduard Prades (Movistar), respectiv britanicul Ben Swift (Team INEOS).

În clasamentul general, Ackermann conduce cu timpul total de 18:06:30, urmat de Mezgec (+4) şi Swift (+16).

Joi va avea loc etapa a 6-a, în jurul oraşului Zakopane (161.2 km).