Simona Halep - Ons Jabeur, rezultat final la Dubai. LIVE SCORE pe DCNews

Autor: Rodica Mitu | Categorie: Sport
Simona Halep
Simona Halep și Ons Jabeur s-au duelat, joi, pentru un loc în semifinalele turneului WTA 500 de la Dubai.

Simona Halep a câștigat în două seturi. Meciul a putut fi urmărit în format LIVE SCORE pe dcnews.ro.

Așadar, ultima favorită a turneului de tenis de la Dubai (10 WTA) rămasă în concurs, tunisiana Ons Jabeur, a fost eliminată, joi seară, de Simona Halep, în sferturile de finală ale competiției din Emiratele Arabe Unite.

Simona Halep se califică astfel în semifinală, unde o va întâlni pe Jelena Ostapenko, care fusese deja întrebată despre posibilul duel cu Simona Halep din semifinale. „În finala aceea de la Roland Garros, ea  (n.r. Simona Halep) nu mi-a făcut față când a intrat cu mine pe teren! Sincer, meciul a avut loc în urmă cu mult timp. Cred că trebuie să îl revăd. Dar ce pot să vă spun este că nu a contat scorul. Am ajucat agresiv și asta mi-a adus victoria, la fel ca în toate meciurile pe care le-am câștigat”, a spus Jelena Ostapenko.

6 - 3

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 768.680 de dolari, după ce a învins-o pe Gabriela Ruse cu 6-3, 6-2. Simona Halep a obţinut victoria în doar 69 de minute.

Halep şi Jabeur (27 ani, 10 WTA) s-au înfruntat până acum de două ori, scorul fiind egal, 1-1. În 2018, în primul tur la Beijing, tunisianca profita de abandonul Simonei după un set câştigat cu 6-1. În 2020, în optimi la Dubai, Halep a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7).