SIMONA HALEP, eliminată de la ROLAND GARROS. MIRJANA LUCIC-BARONI, reacție
Autor: Anca Murgoci
Simona Halep a fost învinsă de Mirjana Lucic-Baroni în turul al II-lea al turneului de la Roland Garros, scor 5-7, 1-6.

"Am mai jucat cu ea şi ştiam că va fi greu! Ştiam că trebuie să joc inteligent şi să nu fac greşeli. Am muncit mult, am fost foarte atentă, iar victoria asta reprezintă foarte mult pentru mine", a spus Lucici-Baroni, imediat după meciul cu Simona Halep.

Primul set a fost unul echilibrat, în care jucătoarele am mers cap la cap, până la 5-5, când Lucici-Baroni a făcut break şi a câştigat cu 7-5.

În al doilea set, Lucici-Baroni a controlat jocul şi a profitat de o cădere a Simonei Halep. Croata a condus cu 5-0 în setul secund, cîştigînd şapte game-uri consecutive. Halep a câştigat un singur game, iar croata în vârstă de 33 de ani s-a impus cu 6-1, scrie GSP.

VEZI ȘI: SIMONA HALEP, eliminată de la ROLAND GARROS de MIRJANA LUCIC-BARONI, după 5-7, 1-6