Simona Halep, adversară de top în sferturi la Madrid 2019
Autor: Mircea F. Cristian
Simona Halep și-a aflat adversara în sferturi la Madrid 2019
Simona Halep va juca în sferturile de finală de la Madrid, joi, pe 9 Mai 2019. Dacă va câștiga, Simona ar putea juca în semifinale cu Naomi Osaka.

Ashleigh Barty, locul 9 mondial, va fi adversara româncei Simona Halep în sferturile de finală ale turneului de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, după ce a trecut în optimi de kazaha Iulia Putinţeva, cu 4-6, 6-1, 6-2.

Barty, 23 de ani, cap de serie N. 9, s-a impus după două ore şi cinci minute. Putinţeva are 24 de ani şi este locul 43 WTA.

La rândul ei, Halep (27 de ani) s-a calificat fără probleme în sferturi în capitala Spaniei, după o victorie cu 6-0, 6-0 în faţa slovacei Viktoria Kuzmova. Românca este campioană la Madrid în 2016 şi 2017.

VIDEO Punct de meci Simona Halep - Viktoria Kuzmova

Simona Halep a fost învinsă de Barty la primul său meci în 2019, cu 6-4, 6-4, în optimile turneului de la Sydney. Halep se impusese în primele două confruntări cu australianca, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal şi 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati.

Ashleigh Barty ocupa locul 4 in Race to Singapore, in timp ce Halep e in afara locurilor de calificare in acest moment, doar 10.

Simona Halep, Madrid 2019. Precizarea sportivei după ce a reuşit un „double bagel"

Veste bună pentru Halep: o adversară din Top 10 s-a retras din turneul de la Madrid