Simona Halep a revenit incredibil cu Garbine Muguruza: Cum explică specialiștii WTA
Experții în tenis au analizat evoluția Simonei Halep în meciul din turul 2 de la Stuttgart, câștigat în trei seturi cu iberica Garbine Muguruza (locul 20 WTA).

MECIUL SIMONA HALEP - SARA ERRANI POATE FI URMĂRIT AICI

Vezi și: Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Stuttgart

Românca a revenit incredibil după un prim set pierdut și a învins-o pentru prima dată în carieră pe spanioloaică, scor 3-6, 6-1, 6-3, obținând calificarea în sferturile competiției.

Specialiștii site-ului WTA au analizat prestația româncei din ultimele două seturi şi au explicat cum a reuşit sportivă noastră să revină în meci:

"Simona Halep a avut un joc mult prea solid în seturile doi şi trei. Ea a avut trei lovituri câștigătoare în plus față de greșelile neforțate, scorul fiind 12 la 9.

În schimb, jocul Muguruzei a fost din ce în ce mai ezitant! A avut 31 de greșeli neforțate în doar două seturi și doar 18 puncte direct câștigătoare", au notat cei de la WTA, conform gsp.ro.