![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202302/w670/semnele-care-iti-arata-ca-mananci-prea-mult-zahar--ce-iti-apare-pe-fata_77955000.jpg)
Nu este un secret că zahărul afectează negativ organismul în ansamblu. Consumul de prea multe dulciuri duce la apariţia cariilor, diabetului şi obezităţii, pielea fiind, de asemenea, afectată, susţin experţii, scrie Rador, citând dariknews.bg. Zahărul are un efect negativ asupra pielii din cauza procesului de glicare.
Acest proces începe atunci când o persoană acumulează prea mult zahăr în organism şi apare de obicei la persoanele cu diabet, dar şi la persoanele sănătoase. În timpul glicaţiei, se formează AGE - produşi avansaţi de glicare. Odată cu acumularea acestor substanţe, materialele de construcţie ale pielii - colagenul şi elastina - sunt grav afectate.
Pe chipul unei persoane se poate vedea cu uşurinţă dacă mănâncă prea multe dulciuri. Semnele care trebuie urmărite sunt formarea timpurie a ridurilor, rugozitatea, uscarea pielii, pierderea elasticităţii, pete.
Cât rău ne face zahărul. Ce se întâmplă în organism, la cinci minute după ce îl consumi. Bilic: Efectul durează câteva ore!
"Zahărul scade imunitatea. Nu era destul că zahărul îngrașă, îmbătrânește, face carii dentare și crește colesterolul în sânge. Acum, aflăm că afectează grav rezistența organismului la boli.
Un studiu făcut de Universitatea Loma Linda din California a arătat că o doză de băutură răcoritoare, ce conține 7 lingurițe zahăr (30g) declanșează, după numai 5 minute, o scădere cu 35% a capacității de fagocitoză a globulelor albe responsabile de apărarea imunitară, efect ce durează câteva ore. Consumul a 100g zahăr, exact cât conține un litru de suc, duce la o scădere dramatică, de 97% a răspunsului imun!
Concluzia: zahărul rafinat nu conține nici nutrienti, nici oligoelemente, doar calorii goale. El favorizează procesele oxidative și inflamatorii, crește nivelul de aciditate din organism, fragilizează țesuturile și sistemul imunitar. Poate ne face viața mai dulce, dar ne “ruginește” mai repede", a scris Mihaela Bilic pe Facebook.
- Image by wayhomestudio on Freepik
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video