![](https://media.dcnews.ro/image/201807/w670/love4bike_40987100.jpeg)
Destinat în principal elevilor claselor IX-XII, din Sectorul 4, evenimentul va avea o parte de concurs și una de conștientizare, de promovare a conceptelor de Mobilitate Urbană durabilă și a transportului alternativ.
"Concursul va fi organizat pe grupe de vârstă, respectiv secțiunea cadet 15-16 ani (clasele a IX-a și a X-a) și secțiunea Junior, pentru categoria de vârstă 17-18 ani (clasele a XI-a și a XII-a). Participanții înscriși în concurs vor parcurge un traseu de aproximativ 5 kilometri, care va fi marcat pe aleile existente în parc", a explicat Ioan Gâf-Deac, Directorul general al Direcției de Mobilitate Urbană Sector 4.
Potrivit organizatorilor, partea a doua a evenimentului va consta în demonstrații și cursuri teoretice interactive dedicate elevilor de liceu, cu scopul de a promova bicicleta ca mijloc de transport alternativ și de a-i ajuta să afle de la specialiști beneficiile mersului pe bicicletă, regulile de echipare a bicicletei, conform legilor în vigoare, precum și regulile de bună practică în timpul deplasării pe drumurile publice, care să-i ajute să fie cât mai în siguranță.
Parteneriat cu Federația Română de Ciclism
"Regulile concursului și probele pe care concurenții le vor avea de trecut la capitolul îndemânare vor fi stabilite împreună cu Federația Romană de Ciclism, cu care urmează să încheiem un parteneriat, pentru acest eveniment. Ne dorim să promovăm mobilitatea urbană de tip ecologic, prin utilizarea bicicletei de către tineri, dar și de către adulți. Peste tot în lume mersul pe bicicletă este văzut ca un simbol al sănătății populației și mediului", a afirmat Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, adăugând că se estimează că vor participa la "Love4bike" cel puțin 200 de concurenți și 700 de persoane pasionați de mersul pe bicicletă.
Atât competiția, cât și ceremonia de premiere vor fi transmise live pe pagina de Facebook "Mobilitate Urbană Sector 4" și pe ecranul amplasat în zona scenei.
Pentru asigurarea ordinii publice, organizatorii vor încheia un parteneriat cu Direcția Generală de Poliție Locală Sector 4, iar pentru salubrizarea zonei la finalul evenimentului, cu S.C. ADP4 S.A. În prezent, documentația privind desfășurarea "Love4bike" a fost transmisă Primăriei Municipiului București, spre avizare.
Vezi si: Daniel Băluță, proiect eco smart de 700.000 de euro în Sectorul 4
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video