În continuarea interviului de ieri, i-am mai pus lui Adrian Negrescu cateva întrebări legate de scumpirile din supermarketuri, în condițiile în care ambalajele produselor se micșorează.
Conform unui raport Oxfam, veniturile companiilor alimentare au crescut cu 45%, cum comentați acest lucru în contextul în care nivelul de trai a scăzut?
Adrian Negrescu: ”Este efectul creșterii prețurilor, a inflației generalizate care a determinat scumpiri de peste 200% pe unele segmente. Până nu reducem inflația prin măsuri administrative spre exemplu reducerea plafoanelor de preț la energie și gaze, noi nu vom avea o economie competitivă, noi nu vom reuși să le oferim românilor servicii și bunuri la prețuri în concordanță cu câștigurile lor. Noi am ajuns să avem prețuri occidentale la salarii românești iar asta duce la o scădere semnificativă a puterii de cumpărare.”
Ce părere aveți despre fenomenul shrinkflation (scăderea cantității alimentelor, păstrând ambalaje și prețuri similare)?
Adrian Negrescu: ”E o metodă prin care companiile încearcă să mențină prețurile la raft la un nivel care să le facă vandabile. Soluția în momentul în care cresc costurile de producție, logistice etc. este ori scăderea costurilor asociate, adică să umbli la calitate, la rețete ori reduci cantitatea de produs. Acesta este un fenomen internațional care va continua atâta timp cât avem o inflație ridicată. Cum România are o inflație dublă față de țările occidentale, să ne așteptăm la cel puțin 1-2 ani de produse din ce în ce mai mici.”
Dar asta nu e o practică de înșelare pentru consumator? Nu ar trebui să se sesizeze ANPC?
Adrian Negrescu: ”Nu, nu este o încălcare a legislației, tu încerci ca și companie să optimizezi costurile ca să poți să vinzi mai ieftin. Prețurile sunt ca un elastic, dacă tragi prea mult de ele, dacă scumpești prea mult produsele, rămâi cu marfa nevândută. Companiile încearcă să rămână competitive într-o economie în care puterea de cumpărare scade. Românii au ajuns să meargă la hypermarket ca la muzeu, să admire produsele, dar să nu și le poată permite. Soluția e să încerci să stimulezi economia prin taxarea mai scăzută a muncii și prin stimularea companiilor de a crea locuri de muncă mai bine plătite.”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video