România - Slovacia, scor 1 - 1, într-un meci amical pe Arena Națională
Autor: Crişan Andreescu, crisan_andreescu
romania
romania

Naţionalele de fotbal ale României şi Slovaciei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), miercuri seara, pe Arena Naţională, într-un meci amical. Bogdan Stancu (43) a deschis scorul pentru echipa noastră, dar oaspeţii au egalat după pauză prin Stanislav Sestak (56).

Meciul a început cu o mare ocazie de gol a oaspeţilor, după ce Sestak a scăpat foarte uşor de Latovlevici şi a tras la colţul lung, mingea izbind bara (2). Tricolorii au replicat la scurt timp, prin Stancu, al cărui şut din afara careului s-a dus alături de poarta lui Mucha (6), potrivit Agerpres.

Jocul a fost relaxat de ambele părţi, cu multe greşeli tehnice şi lipsă de concentrare, dar echipa noastră a avut o perioadă bună la mijlocul primei reprize, când şi-a creat câteva situaţii notabile. Lazăr a slalomat la propriu prin apărarea oaspete şi a centrat pentru Torje, care a trimis în plasă, însă micuţul mijlocaş se afla în poziţie de ofsaid şi golul a fost anulat (22). Stancu a reluat bine cu capul (25), dar Mucha a respins.

Slovacia a început mai bine şi repriza a doua, iar în min. 56 a reuşit egalarea, prin Sestak, din centrarea lui Weiss, cu capul, de lângă stelistul Latovlevici, care l-a scăpat din nou pe adversarul său direct: 1-1. Pintilii (64) a tras pe direcţia portarului, din întoarcere, după care tot el a tras pe lângă poartă din careu, în urma unui corner (76).

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Alexandru Măţel (22. Constantin Nica, 71), 17. Valerică Găman (15. Dorin Goian, 46), 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 14. Iasmin Latovlevici - 8. Costin Lazăr (5. Mihai Pintilii, 465), 4. Ovidiu Hoban - 11. Gabriel Torje (16. Bănel Nicoliţă, 62j ), 20. Alexandru Maxim (7. Gheorghe Grozav, 46), 10. Cristian Tănase (9. Ciprian Marica, 77) - 19. Bogdan Stancu. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Rezerve neutilizate: 1. Bogdan Lobonţ, 23. Silviu Lung jr - 21. Dragoş Grigore, 13. Ionuţ Neagu, 18. Marius Alexe.

Slovacia: 1. Jan Mucha - 2. Peter Pekarik, 5. Marian Cisovsky, 4. Jan Durica, 6. Michal Breznanik (16. Kornel Salata, 62) - 15. Tomas Kona (22. Viktor Pecovsky, 62), 19. Juraj Kucka - 9. Stanislav Sestak (10. David Depetris, 79), 17. Marek Hamsik (căpitan; 21. Samuel Stefanik, 65), 7. Vladimir Weiss (20. Robert Mak, 70) - 14. Martin Jakubko (11. Adam Nemec, 46). Selecţioner: Jan Kozak.