ROMÂNIA - CEHIA, în SFERTURI DE FINALĂ din FED CUP, pe 6 și 7 FEBRUARIE 2016
ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. Echipa României și-a aflat, miercuri, adversara din sferturile de finală ale Grupei Mondiale a Cupei Federaţiei. ”Tricolorele” vor întâlni pe teren propriu reprezentativa Cehiei, în 6 și 7 februarie 2016.

ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. Cehia este finalistă a ediţiei 2015 din FED CUP, urmând să joace împotriva Rusiei în ultimul act.

ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. Cehia, Rusia, Italia şi Germania au fost capi de serie la tragerea la sorţi, în timp ce Franţa, Olanda, România şi Elveţia s-au aflat în urna a doua.

ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. Iată meciurile din sferturile de finală ale FED CUP (primele echipe sunt gazde):

România - Cehia;

Germania - Elveţia;

Franţa - Italia;

Rusia - Olanda.

ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. Învingătoarea din duelul România - Cehia va juca în semifinale cu Germania sau Elveţia.

ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. Meciurile din primul tur vor avea loc pe 6 și 7 februarie 2016, semifinalele şi meciurile de baraj se vor disputa pe 16 și 17 aprilie, iar finala de anul viitor este programată pe 12 și 13 noiembrie.

ROMÂNIA - CEHIA, FED CUP. România a ajuns între cele mai bune opt echipe din lume după ce a învins, în luna aprilie, la Montreal, echipa Canadei, cu scorul de 3-2.

Echipa Cehiei (locurile WTA înaintea turneului de la Roland Garros):

Petra Kvitova (locul 4)
Karolina Pliskova (locul 12)
Lucie Safarova (locul 13 şi locul 22 la dublu)
Andrea Hlavackova (locul 16 dublu)

Echipa ideală a României:

Simona Halep (locul 3)
Irina Begu (locul 30 și locul 54 dublu)
Monica Niculescu (locul 67 și locul 49 dublu)
Alexandra Dulgheru (locul 51)

România a participat ultima dată în Grupa Mondială în 1992, dar atunci evoluau 16 echipe în principala divizie a competiţiei.