România a obținut prima medalie la FOTE 2013
Emil Imre
Emil Imre

România a obținut, luni, prima medalie la Festivalul Olimpic al Tinerilor Europeni (FOTE).

[caption id="attachment_284250" align="aligncenter" width="540"] Foto: gsp.ro[/caption]

Cel care „a spart gheața” pentru țara noastră este Emil Imre, care a câștigat medalia de argint în proba de short track - 500 de metri. După ce, duminică, a ocupat locul șase în proba de short track - 1.500 de metri, în a doua zi a competiției de la Brașov, Imre a obținut o performanță uriașă.

Sportivul român a terminat proba de short track - 500 de metri pe poziția secundă, ocupând astfel a doua treaptă a podiumului, conform gsp.ro.

Emil Imre are 17 ani şi este cel mai valoros sportiv român din acest sport la categoria sa de vârstă. El a ocupat, duminică, locul 6, în proba de short track - 1500 de metri.