România a obținut 3 medalii de aur și 3 de bronz la Mondialele de juniori la Canotaj
Autor: Ioan-Radu Gava
Canatorii români au obținut trei medalii de aur și trei medalii de bronz la Mondialele de juniori.

Sportivi români au cucerit trei medalii de aur şi trei de bronz, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru juniori Under-19 de la Paris.

Prima medalie de aur a fost câştigată de Ionela Elena Scutaru şi Gabriela Tivodariu la dublu rame feminin (07:26.70).

A doua medalie de aur a fost adusă de echipajul de patru rame masculin, alcătuit din Mateus Simion Cozminciuc, Fabrizio Alexandru Scripcariu, Constantin Flocea şi Sergiu Anfimov, cu timpul de 06 min 06 sec 24/100.

Bianca Camelia Ifteni a devenit campioană mondială de junioare la simplu vâsle feminin cu timpul de 07 min 52 sec 33/100.

Echipajul de patru rame feminin, compus din Ioana Ruxandra Pascovici, Iuliana Isabela Boldea, Delia Mirabela Gradinaciuc şi Andreea Nicoleta Dinu, a obţinut medaliile de bronz (06:51.74), devansat de Italia şi Marea Britanie.

Bronz a câştigat şi echipajul de 8+1 feminin (Narcisa Florentina Negură, Adina Alexandra Florea, Rebeca Andreea Andriesei, Bianca Elena Drăghici, Beatrice Piseru, Georgiana Blănariu, Andreea Bianca Marin, Denisa Cristina Ailincăi şi Irina Lucia Andreea Despa), cu timpul de 06 min 26 sec 14/100, devansat de Marea Britanie (06:26.00) şi Germania (06:26.09), într-o finală foarte strânsă, în care primele patru clasate au fost despărţite de 24 de sutimi.

Şi echipajul masculin 8+1 (Antonel Avăcăriţei, Silviu-George Elenes, Ştefan Cobzaru, Silviu-Marian Dumitriu, Darius Simion, Sebastian Alexandru Taşcă, Constantin Filip, Ştefan Bogdan Moaleş, Alexandru Nedelcu) a câştigat bronz (05:52.21), primele două poziţii fiind ocupate de Marea Britanie şi Germania.

Echipajul masculin de patru vâsle (Iulian-Ferdinand Ielinec, Gabi Sicean, Marian Gabriel Guia, Silviu Denis Totolici) s-a clasat pe locul 4 în Finala B (şi zece la general).

La Mondialele de juniori de anul trecut, canotorii români au câştigat patru medalii, una de aur, una de argint şi două de bronz.