Rennes, la prima victorie după zece meciuri
Autor: Sebastian Florea

Echipa de fotbal Rennes a pus capăt duminică unei serii de zece meciuri fără victorie în toate competiţiile, învingând-o cu 3-2 acasă pe Toulouse în etapa a 11-a a campionatului Franţei, la trei zile după eşecul suferit pe aceeaşi arenă în faţa lui CFR Cluj în Europa League (0-1).

Rennes a început foarte bine şi a condus cu 2-0 în minutul 6, prin golurile lui Mbaye Niang (minutul 3) şi Adrien Hunou (6), dar Toulouse a egalat în urma reuşitelor lui Mathieu Dossevi (41) şi Max Gradel (84), pentru ca Yann Gboho să aducă victoria gazdelor în al doilea minut de prelungire. Gboho fusese introdus de numai un minut.

Antrenorul Julien Stephan a folosit următorii jucători: Edouard Mendy - Damien Da Silva - Faitout Maouassa (Jérémy Morel, 72) - Joris Gnagnon - Hamari Traoré - Benjamin Bourigeaud - Eduardo Camavinga - Romain Del Castillo - Adrien Hunou - Raphinha - M'Baye Niang (Yann Gboho, 91).

Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă sâmbătă la Olympique Lyon, care a trecut acasă cu 2-0 de Metz.

Rezultate:
vineri
Nantes - AS Monaco 0-1
A marcat: Ben Yedder (22)

sâmbătă
Lille - Bordeaux 3-0
Au marcat: Andre (22), Yusuf (62 - pen), Remy (90+1)

Brest - Dijon 2-0
Au marcat: Lasne (49), Bain (52)

Olympique Lyon - Metz 2-0
Au marcat: Depay (28), Dembele (33 - pen)

Montpellier - Angers 0-0

Reims - Nimes 0-0

Strasbourg - Nice 1-0
A marcat: Thomasson (23)

duminică
Rennes - Toulouse 3-2
Au marcat: Niang (3), Hunou (6), Gboho (90+2), respectiv Dossevi (41), Gradel (84)

Duminică mai au loc meciurile Saint-Etienne - Amiens şi PSG - Olympique Marseille.

Lider este PSG, 24 de puncte din 10 jocuri, urmată de Nantes, 19 puncte, Lille, 18 puncte, Reims, 18 puncte etc. Rennes, cu 15 puncte, se află pe locul 8. Lyon are 13 puncte şi ocupă locul 13.