Remiză pentru AC Milan la primul meci cu antrenorul Stefano Pioli pe bancă
Autor: Sebastian Florea

Antrenorul Stefano Pioli a debutat duminică seara pe banca tehnică a lui AC Milan, însă elevii săi au obţinut doar o remiză pe teren propriu, scor 2-2, în compania nou promovatei Lecce, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Milanezii au condus de două ori, graţie reuşitelor lui Hakan Calhanoglu (20) şi Krzystof Piatek (81), însă oaspeţii au egalat de fiecare dată, mai întâi prin Khouma Babacar (62), iar apoi prin Marco Calderoni, care a stabilit scorul final în prelungirile reprizei secunde (90+2).

Românul Romario Benzar a fost rezervă la Lecce în acest joc.

AC Milan ocupă locul 12 în Serie A, cu 10 puncte, timp ce Lecce se află pe poziţia a 15-a, cu 7 puncte.

Rezultate:
Sâmbătă
Lazio Roma - Atalanta Bergamo 3-3
Au marcat: Immobile (69 s.p., 90+2 s.p.), Correa (70), respectiv Muriel (23, 28), Gomez (37).
Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 79.

Napoli - Hellas Verona 2-0
A marcat: Milik (37, 67).

Juventus Torino - Bologna 2-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo (19), Pjanic (54), respectiv Larangeira (26).

Duminică
Sassuolo - Inter Milano 3-4
Au marcat: Berardi (16), Djuricic (74), Boga (81), respectiv Martinez (2, 71 - penalty), Lukaku (38, 45 - penalty).

Sampdoria Genova - AS Roma 0-0

Udinese - Torino FC 1-0
A marcat: Okaka (42).

Cagliari - SPAL Ferrara 2-0
Au marcat: Nainggolan (9), Farago (67).

Parma - Genoa 5-1
Au marcat: Kucka (38), Cornelius (42, 45+1, 50), Kulusevski (79), respectiv Pinamonti (52).

AC Milan - Lecce 2-2
Au marcat: Calhanoglu (20), Piatek (81), respectiv Babacar (62), Calderoni (90+2).

Luni se dispută partida Brescia - Fiorentina.

În clasament conduce Juventus, 22 puncte, urmată de Inter Milano, 21 puncte, Atalanta, 17 puncte, Napoli, 16 puncte, Cagliari, 14 puncte, etc.