![FOTO: Freepick @Drazen Zigic FOTO: Freepick @Drazen Zigic](https://media.dcnews.ro/image/202309/w670/relatia-cu-o-persoana-narcisica--relatia-cu-multe-fatete--ramona-dumitru-prc-e2prc-80prc-9dmanipularea-este-atat-de-subtila--ca-nu-te-prinziprc-e2prc-80prc-9d_08229800.jpg)
Psihoterapeutul Ramona Dumitru a explicat, în exclusivitate pentru DC News, modul în care relația cu o persoană narcisică se poate transforma într-o relație abuzivă, în care aceasta din urmă se manifestă diferit în funcție de mediul în care se află.
”Este interesant că tot acest teatru, el îl face în public și când sunt alte persoane de față, inclusiv cu familia. Ce se întâmplă în spatele ușilor închise, în familie, doar ei este cu totul și cu totul altceva.
Și aici devine victima destul de debusolată, pentru că nu înțelege cum într-un mediu se poartă așa?
Adică se poartă cu mine, de exemplu, ca și când aș fi nu știu, o prințesă, cea mai importantă persoană din viața lui, ceva de nelipsit din viața lui și în casă mă tratează ca și când sunt supusa lui și sunt cel mai urât și cel mai oribil lucru că e bine spus lucru, nu persoană, că deja nu mai vorbim despre o persoană și atunci apare așa un mare semn de întrebare bun: Eu cu cine stau în casă, de fapt?
Când mai apare și de exemplu alcoolul sau drogul, mai apare o a treia persoană cu care tu stai în casă, de fapt.
Acest narcisic în cazul nostru izolat fiind și alcoolic sau drogat sunt trei persoane”, a explicat psihoterapeutul Ramona Dumitru în cadrul emisiunii Ultrapsihologie de la DC News și DC News TV.
Cele trei persoane din ”cuplul” pe care îl faceți cu un narcisic
Potrivit Ramonei Dumitru, cele trei persoane sunt: cea din afară, din societate, cea din casă, respectiv pesoana care se află sub influența substanțelor, alcool sau droguri.
De asemenea, psihoterapeutul a subliniat că în urma acestei relații, care implică mai mult de cele două persoane ale cuplului vine o întrebare mai mult decât pertinentă: ”Eu cu cine stau în casă? Cine este tatăl copilului meu?”.
La această întrebare, psihologul Radu Leca a răspuns că persoana este ”un om foarte bolnav”.
Totodată, mai spune Ramona Dumitru, ”până să ajungi să crezi asta și să conștientizezi asta, trece ceva timp, pentru că manipularea este atât de subtilă și atât de bine făcută și atât de învelit în poleială că nu te prinzi”.
Mai multe în video:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video