![](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/stefan_36296700.jpg)
Diferențele sunt prea mari și prea evidente între Costeștii din Vale și alte localități asemănătoare ca buget și populație.
Pe 9 iunie, aici, oamenii vor vota pentru schimbarea actualei administrații!
Îl susțin pe colegul meu Duna Valentin-Zsolt la funcția de primar al comunei! Va avea tot sprijinul meu ca președinte al Consiliului Județean Dâmbovița!
#ÎmpreunăReușim #9Iunie
Președinte Consiliul Județean Dâmbovița - Ștefan Corneliu
Primar Costeștii din Vale - Duna Valentin-Zsolt
Scurtă istorie a comunei
Costeștii din Vale este o comună în județul Dâmbovița, formată din satele Costeștii din Vale (reședința), Mărunțișu și Tomșani.
La sfârșitul secolului al XIX-lea, comuna purta numele de Costești și se afla în plasa Bolintinul din județul Dâmbovița. Era formată din cătunele Costești-Vatra (Costeștii din Vale), Puțul cu Salcia și Bucuroaia, având în total 810 locuitori. În comună, funcționau o biserică și o școală.
Pe teritoriul actual al comunei mai era atunci organizată în aceeași plasă și comuna Mărunțișu, formată din satele Tomșani, Mărunțișu, Poșta și Matracaua, cu 900 de locuitori. În comuna Mărunțișu funcționau două biserici.În 1925, cele două comune erau arondate plășii Titu din același județ.
Comuna Mărunțișu avea 1253 de locuitori în satele Mărunțișu, Mărunțișu-Titu, Tomșani și în cătunele Matracaua și Poșta. Comuna Costești, cu satele Bucuroaia, Costeștii din Deal, Costești-Vatra, Merișu și Puțu cu Salcia, avea 1886 de locuitori.
În 1950, comunele au fost incluse în raionul Titu din regiunea București și în timp au fost comasate, prin desființarea comunei Mărunțișu și unirea ei cu o parte din comuna Costești, luând numele și componența actuală. În 1968, comuna Costeștii din Vale a revenit la județul Dâmbovița, reînființat. Tot atunci, satele Bucuroaia, Matracaua și Merișu au fost desființate și incluse în satul Costeștii din Vale.
Alegeri locale: Partidul Social Democrat – Organizația Județeană Dâmbovița – CMF: 21240002
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video