Programul de astăzi al sportivilor români de la Jocurile Olimpice. Bianca Ghelber, calificare în finala probei de aruncare a ciocanului

Autor: Sonia Baciu | Categorie: Sport
Sportivii români vor participa astăzi doar la două probe: atletism și yachting.

Atletism: Bianca Ghelber, calificare în finala probei de aruncare a ciocanului

Atleta română Bianca Florentina Ghelber s-a calificat în finala probei feminine de aruncare a ciocanului, duminică, la Jocurile Olimpice de la Paris, cu a 11-a performanță.

Ghelber a evoluat în Grupa A a calificărilor, pe care a încheiat-o pe cinci, cu 71,42 metri.

În finală s-au calificat aruncătoarele care au îndeplinit standardul olimpic (73 metri) sau cu cele mai bune 12 aruncări. Cea mai bună performanță a reușit-o finlandeza Krista Tervo, cu 74,79 m.

Ghelber (34 ani) participă la a patra sa ediție a Jocurilor Olimpice, după ce la Tokyo a fost a șasea în finală. La JO de la Londra (2012) a fost a 17-a, iar la JO 2008 nu a trecut de calificări.

Finala este programată pe 6 august, de la ora 20:57.

România nu a mai câștigat o medalie olimpică la atletism din 2008, de la Beijing, când Constantina Diță cucerea aurul la maraton.

Atletism: Stella Rutto a ratat calificarea în finala de 3.000 metri obstacole

Atleta română de origine kenyană Stella Rutto a ratat calificarea în finala probei de 3.000 metri obstacole, duminică, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a fost înregistrată cu al 31-lea timp din serii.

Rutto (27 ani) a luat startul în seria a treia şi a încheiat a opt, în 9 min 31 sec 23/100, la distanţă de primele cinci clasate care au obţinut calificarea (din fiecare serie).

Atleta a început bine cursa şi era a doua după o mie de metri, dar apoi a pierdut ritmul şi a fost depăşită de tot mai multe adversare.

Pe 9 iunie, la Europenele de la Roma, Rutto s-a clasat pe locul 4 în finală, cu timpul de 9 min 22 sec 36/100 (personal best).

Rutto a explicat că ratarea sa a venit în urma unei accidentări, pe care a resimțit- o după al cincilea tur al probei de 3.000 metri obstacole.

”A fost OK, nu am reuşit însă să mă calific în finală. După cinci tururi am simţit o întindere la coapsă. Nu e vorba despre o accidentare gravă, dar e o întindere. Am simţit prima oară această durere în urmă cu trei zile, probabil din cauza statului în avion.

Am încercat să ajung la final, să termin cursa. M-am descurcat bine în primele cinci tururi, dar după aceea nu am mai putut ţine ritmul. Bineînţeles că sunt dezamăgită, dar trebuie să accept rezultatul de azi. M-am pregătit mult pentru această ediţie a Jocurilor Olimpice, dar asta e competiţia şi mă mă voi concentra de acum încolo pe următoarele curse”, a declarat Stella Rutto, citată de Agerpres.

Sportivii români vor evolua, astăzi, la Jocurile Olimpice de la Paris doar la două sporturi, atletism și yachting.

România, 7 medalii la Jocurile Olimpice

China se menține lider în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de sâmbătă, a opta zi oficială de competiții, în timp ce România se menține pe locul 12, după medalia de aur cucerită la opt plus unu feminin.

China are 16 medalii de aur, 12 de argint și 9 de bronz, fiind urmată de SUA (14-24-23) și Franța (12-14-15).

România are șapte medalii, trei de aur, trei de argint și una de bronz. Aur au câștigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea și Marian Enache la dublu vâsle masculin și echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș, Victoria Ștefania Petreanu), argintul a fost obținut de Ancuța Bodnar și Simona Radiș la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie ușoară, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.