![](https://media.dcnews.ro/image/202204/w670/piedone_92075700.jpg)
Cu acesta ocazie a fost inaugurat complexul de constructii modulare aflat pe teritoriul Scolii nr. 125 din Sectorul 5, investitie ce extinde programul Școală după școală din Sectorul 5 al municipiului Bucuresti.
Astfel, s-au achiziționat 4 containere modulare, fiecare container fiind compus din sala de clasa cu posibilitatea de compartimentare in doua spatii si toalete. Containerele sunt dotate corespunzator cu mobilierul necesar pentru desfasurarea in bune condiții a activității. 3 din cele 4 containere vor fi dotate cu kit-uri educaționale pentru invatamântul primar si gimnazial constand in materiale didactice de tip: truse matematice, truse pt stiinte, atlase, dictionare, planse demonstrative, jocuri logice, jocuri de dezvoltare a creativitatii, truse de arte plastic, materiale sportive etc. Cel de-al 4-lea container este laborator de informatica dotat cu 20 calculatoare, 1 multifunctionala si 1 videoproiector, anunță Primăria Sectorului 5.
Având în vedere bugetul proiectului, valoarea totală a achiziției de containere și dotarea acestora, este formată din 209.440,00 lei cu TVA din cadrul proiectului Regenerare Urbană Amurgului, iar restul valorii fiind suportată din bugetul local. Bugetul total al proiectului este de 17,368,425.50 lei, fonduri nerambursabile.
Primăria Sectorului 5 a asigurat prin intermediul proiect mai sus menționat, activitatea A2.1 Organizarea și desfășurare programului Școală după școală, crearea conditiilor necesare derularii activităților asumate prin cererea de finanțare.
Obiectivul general al proiectului constă în dezvoltarea unui mecanism de servicii integrate care să elimine factorii determinanți ai marginalizării persoanelor aflate în risc de sărăcie și excluziune socială din comunitatea marginalizată Amurgului, identificată pe raza teritorială a Sectorului 5 al Municipiului București, oferind măsuri complexe pentru un număr total de 300 de persoane, copii și adulți, în vederea creșterii accesului și participării la educație, solutionării problemei studiilor/formării profesionale și a ocupării, îmbunătățirii condițiilor de locuire, creșterii accesului la servicii sociale și îmbunătățirii stării de sănătate generale a populației.
”Impreuna facem imposibilul, posibil” - Piedone
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video