![Presa din Franța: Soldații francezi dislocați în România suferă de frig și foame. "N-am văzut niciodată o asemenea mizerie" / Foto: Pixabay, de Daniel Hadman Presa din Franța: Soldații francezi dislocați în România suferă de frig și foame. "N-am văzut niciodată o asemenea mizerie" / Foto: Pixabay, de Daniel Hadman](https://media.dcnews.ro/image/202211/w670/presa-franta-militari-romania-mizerie_10787300.jpg)
Ministrul Forțelor Armate, Sébastien Lecornu, a vizitat, joi, 3 noiembrie, trupele franceze dislocate în România în cadrul Operațiunii Eagle. Presa franceză scrie că în spatele imaginilor frumoase, soldații deplâng logistica defectuoasă și condițiile de viață nedemne.
"O vizită rapidă și precisă. Ministrul francez al Forțelor Armate, Sébastien Lecornu, s-a deplasat joi dimineață, 3 noiembrie, în tabăra militară de la Cincu, în România, unde militari francezi sunt dislocați din februarie în cadrul NATO. Sosirea acestuia a fost întâmpinată cu onoruri militare, iar vizita a fost punctată de inaugurarea unor infrastructuri, dar și soldați rugați să nu se arate, cu excepția unui pumn ales: nimic nu a venit să păteze frumoasa imagine a ministrului aflat în teren", scrie mediapart.fr.
Totuși, viața de zi cu zi a celor peste 700 de soldați francezi care locuiesc în unitatea militară de la Cincu este, în realitate, mai puțin glorioasă. Hrana este insuficientă, spațiile unde locuiesc soldații sunt parțial insalubre, iar încăperile sunt "reci", mai relatează sursa citată, afirmând că mulți militari consideră condițiile de viață de acolo drept nedemne.
În plus, jurnaliștii relatează că mesele soldaților sunt atât de sărace încât familiile sunt nevoite să suplimenteze cu colete trimise pe cheltuiala lor.
"Mesele oferite de aliații români sunt reduse la porția minimă: ciorbă și roșii pentru o cină, omletă și o bucată de pâine de cu o zi înainte pentru micul dejun. Uneori mesele nu includ nici aperitiv, nici desert", mai scrie sursa citată.
Soldat francez: Nu este nimic glorios la armata franceză când o vezi la Cincu
Presa franceză mai scrie că în tabăra militară de la Cincu este multă mizerie, iar din lipsă de spațiu multe alimente sunt depozitate afară, pe jos. În plus, ar exista urme de noroi, mucegai și păr rămase în căzile de duș care ar confirma faptul că băile nu au fost curățate. Aproximativ 450 de soldați francezi sunt găzduiți în containere, iar ceilalți militari francezi, aproximativ 250, ar locui în corturi colective. În plus, tabăra s-ar afla într-o "mlaștină", unde ar fi șoareci, ploșnițe și câini vagabonzi atrași de gunoi, mai scriu aceștia.
"Mi-e foame, mi-e frig și sunt obosit", i-ar fi scris un soldat francez unei rude, într-un mesaj WhatsApp.
Numărul celor nemulțumiți ar fi destul de mare, iar un militar care ar fi efectuat 15 operațiuni externe ar fi afirmat că "nu a văzut niciodată o asemenea mizerie".
"Nu este nimic glorios la armata franceză când o vezi la Cincu, cu picioarele în noroi, stomacul gol, cearcăne până la bărbie, încercând să sperie Rusia cu mijloace defecte și tancuri care se chinuie să traverseze", ar fi declarat un alt francez prezent la Cincu.
Misiunea Eagle a fost lansată pe 28 februarie 2022, la patru zile după invazia rusă a Ucrainei, cu rolul de "întărire a posturii defensive a NATO" și "consolidarea protecției flancului estic al Europei", care se bazează nu doar pe prezența militarilor francezi, ci și pe a celor belgieni și olandezi.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video