![poza cu caracter descriptiv marketing poza cu caracter descriptiv marketing](https://media.dcnews.ro/image/201808/w670/marketing_791202_1280_07192200.jpg)
Conform unui studiu realizat de IAB Europe, cheltuielile cu publicitatea digitală din Europa au crescut cu 13% în 2017, atingând suma de 48 de miliarde de euro. Cheltuielile cu publicitatea digitală reprezintă o sumă medie de 64 de euro pe cap de locuitor. Prin comparație, cheltuielile medii cu publicitatea digitală pe cap de locuitor sunt de 211 euro în Elveția, 186 de euro în Suedia, 80 de euro în Germania și 78 de euro în Franța, iar în România de doar 3 euro.
„Piețele digitale din țările din Europa de Vest și Europa de Nord sunt mult mai dezvoltate, cheltuielile medii cu publicitatea digitală pe cap de locuitor fiind multiple față de cele din Europa Centrală și de Est. Diferența este bine ilustrată de faptul că, în timp ce, de exemplu, în România, anul trecut, cheltuielile cu publicitatea digitală pe cap de locuitor erau de 3 euro, în Marea Britanie aceste cheltuieli au fost de optzeci de ori mai mari, ridicându-se la suma de 240 de euro” - a spus László Szabó, expert în creșterea în mediul online, din cadrul companiei Growww Digital.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video