![Foto ilustrativ. Imagine de Diego Fabian Parra Pabon de la Pixabay Foto ilustrativ. Imagine de Diego Fabian Parra Pabon de la Pixabay](https://media.dcnews.ro/image/202107/w670/perchezitii_olt_85319300.jpg)
La data de 28 iulie a.c., polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Craiova, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. - S.T. Craiova, au efectuat o acţiune pe linie antidrog, în Craiova şi în Slatina, judeţul Olt, anunță IGPR, vineri, într-un comunicat.
Astfel, în municipiul Craiova, a fost realizată o acțiune de prindere în flagrant delict, în urma căreia, asupra a 2 bărbaţi, au fost descoperite 250 de grame de cocaină, pe care cei în cauză ar fi intenţionat să le pună în vânzare.
O armă și două cântare electronice au fost ridicate la percheziții
De asemenea, au fost efectuate 4 percheziţii domiciliare, în Slatina, judeţul Olt, și un control asupra unui autoturism, în vederea probării întregii activităţi infracţionale a persoanelor bănuite de trafic de droguri de mare risc şi deţinere de droguri de mare risc.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate o armă și 2 cântare electronice, precizează IGPR.
Cei doi bărbați au fost arestați preventiv
Procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Craiova au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a celor doi bărbaţi, de 34 şi 35 de ani, din Slatina, judeţul Olt. Ulterior, Tribunalul Dolj a emis mandate de arestare preventivă, pentru 30 de zile, pe numele celor 2 bărbaţi.
În cauză, cercetările sunt continuate, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de droguri de mare risc şi deţinere de droguri de mare risc.
Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române. La activitate, au participat şi jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova, încheie comunicatul.
Ilfov: Jumătate de tonă de cocaină a ajuns, din întâmplare, la un afacerist
O jumătate de tonă de cocaină, a cărei valoare pe piața drogurilor depășește 25 de milioane de euro, a fost descoperită în 35 de baxuri de banane. Proveniența baxurilor de banane era Columbia, dar achiziția s-a făcut dintr-un stat UE, potrivit IGPR.
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT – Structura Centrală, au descoperit, într-un depozit din județul Ilfov, 503 kilograme de cocaină, disimulată în 35 de baxuri de banane.
Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că depozitul este în localitatea Chiajna.
IGPR a transmis, joi, că în urma cercetărilor, s-a stabilit că respectiva cantitate de cocaină ar fi ajuns pe teritoriul României într-un transport de aproximativ 20 de tone de banane, de proveniență Columbia, achiziționat dintr-un stat al Uniunii Europene.
Valoarea de piață a drogurilor este de aproximativ 25 de milioane de euro.
Anchetatorii fac investigații, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor prevăzute de Legea 143/2000, privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri.
Activitățile au beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Intervenții și acțiuni Speciale și al criminaliștilor din cadrul DGPMB – Serviciul Criminalistic.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video