![Foto cu rol ilustrativ: Freepik Foto cu rol ilustrativ: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202310/w670/lumanare_00545800.jpg)
Doneţk este ocupat din anul 2014 de forţele ruse sau pro-ruse. Orașul este situat la mai puţin de 10 km de linia frontului de est, unde au loc lupte intense.
'Patru femei născute în 1986, 1980, 1961 şi 1952 au fost ucise pe strada Petrovsky, lângă staţia de transport public Şcoala nr. 106', au zis autorităţile pro-ruse într-o postare pe Telegram.
Totodată, atacul s-a soldat cu doi răniţi, un copil născut în anul 2018 şi un bărbat născut în 1987, în timp ce o altă lovitură asupra unui oraş învecinat a rănit un septuagenar, conform sursei citate.
Şeful administraţiei regionale pro-ruse, Denis Puşilin, a catalogat loviturile ca fiind 'barbare', atribuindu-le armatei ucrainene. Kievul nu a reacţionat imediat, însă neagă în general că vizează civili la Doneţk şi în alte regiuni ocupate de Moscova în sudul şi estul ţării. Aceste lovituri au survenit în timp ce Ucraina a evacuat aproape 9.000 de civili din sate de la graniţa sa de nord-est în faţa unei ofensive terestre ale Rusiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video