Olimpia Braşov - Phoenix Ştiinţa Constanţa, în sferturile Ligii Naţionale la baschet feminin
Autor: Mircea F. Cristian
Baschet feminin: Olimpia Braşov - Phoenix Ştiinţa Constanţa. foto: olimpiabaschet.ro
Olimpia CSU Braşov a întâlnit-o acasă pe Phoenix Ştiinţa Constanţa în sfertul de finală al Ligii Naţionale de baschet feminin.

CSTBv Olimpia CSU Braşov a fost învinsă neaşteptat de Phoenix Ştiinţa Constanţa, cu scorul de 72-69 (28-13, 10-22, 13-23, 21-11), luni, pe teren propriu, în primul meci din acest sfert de finală al Ligii Naţionale de baschet feminin. Când mai erau cinci minute de joc, Olimpia conducea cu 69-62 pe tabelă, dar Phoenix a renăscut şi a reuşit zece puncte consecutive, smulgând o victorie nescontată.

Chelsea Nicole Douglas, 17 puncte, 7 recuperări, 8 pase decisive, Jelena Jovanovic, 15 p, 4 rec, 3 pd, Ecaterina Armanu, 14 p, 7 rec, şi Vladinka Erak, 10 p, 14 rec, au fost determinante pentru victoria oaspetelor. De la Olimpia s-au remarcat Biljana Pesovic, 25 p, 9 rec, 4 pd, şi Carla Donette Bartee, 13 p, 8 rec.

Următorul meci va avea loc tot la Braşov, pe 10 aprilie. Seria se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide.