![gravida_da4d66cad6 gravida_da4d66cad6](https://media.dcnews.ro/image/201107/w670/gravida_da4d66cad6.jpg)
Femeile care nasc în Spitalul Judeţean Târgu Mureş vor fi fotografiate. Medicii vor astfel să împiedice abandonul copiilor, pentru că, odată fotografiate, mămicile vor fi mult mai uşor de identificat apoi.
Pentru a preveni abandonul nou-născuţilor în maternitate, conducerea Spitalului Judeţean din Târgu Mureş a adoptat o metodă inedită. Şi anume fotografierea lăuzelor. Medicii spun că una dintre cele mai mari probleme o reprezintă identificarea părinţilor copiilor şi speră ca metoda nouă să dea roade.
Anul trecut, la Spitalul Clinic Judeţean Mureş au fost abandonaţi 19 copii în maternitate, iar în primele trei luni din acest an cinci copii au fost lăsaţi în grija spitalului de către mamele lor. De obicei, persoanele care recurg la acest gest au vârsta sub 20 de ani, nu au venituri constante, sunt necăsătorite şi provin din familii dezorganizate.
Specialiştii spun că abandonul copiilor a devenit un fenomen în România, din cauza legilor pro-natale care au fost aplicate în perioada comunistă. Datele statistice confirmă acest fapt, astfel că în 1990 erau 9.000 de copii instituţionalizaţi cu vârsta până în trei ani. Abandonul a rămas un fenomen îngrijorător şi la 15 ani de
la Revoluţie, astfel că în 2005 au fost 4.000 de copii abandonaţi în spitale, iar în 2009, 1.300.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video