![O femeie s-a dat drept reporter Realitatea PLUS când filma un spital. "Nimeni! Corturile de triaj de acolo sunt goale" / Foto: Pixabay O femeie s-a dat drept reporter Realitatea PLUS când filma un spital. "Nimeni! Corturile de triaj de acolo sunt goale" / Foto: Pixabay](https://media.dcnews.ro/image/202110/w670/fake-news-femeie-reporter-realitatea_11477200.jpg)
Deși suntem în plin val patru, iar spitalele sunt copleșite de numărul mare de pacienți COVID, unii continuă să răspândească știri false și să încerce să îi convingă pe ceilalți că ceea ce se vede la TV nu este adevărat. O femeie s-a dat chiar drept reporter Realitatea PLUS în încercarea sa de a fi credibilă. Aceasta s-a filmat în fața spitalului modular din Piatra Neamț afirmând că acesta este gol și că acolo nu există pacienți COVID, așa cum afirmă autoritățile. Postul de Televiziune Realitatea PLUS a anunțat că se delimitează de informațiile false apărute și distribuite pe paginile de socializare.
"Nimeni! Corturile de triaj de acolo sunt goale"
Femeia a oferit informații eronate și a spus că în unitate nu sunt pacienți, lucru contrazis de situația reală din spital. La un moment dat, aceasta a fost abordată de un bărbat, posibil un paznic, care a întrebat-o ce caută acolo. Aceasta i-a spus că este reporter Realitatea Plus. Atunci când a fost pusă să arate o legitimație de presă care să confirme cele spuse, femeia a spus că nu are niciun document la ea. Vedeți mai jos dialogul dintre cei doi.
„-Bună ziua!
- Bună ziua!
- Pentru cine filmați?
- Pentru mine.
- Pentru dumneavoastră? Reprezentați vreun ziar, vreo televiziune, ceva?
- Da! Realitatea, da.
- Îmi puteți da un document, vă rog?
- Nu pot să vă dau.
- De ce?
- Pentru că nu-l am la mine”.
Ulterior, femeia continuă să se filmeze live pe facebook în timp ce se plimbă în jurul spitalului modular.
„Spitalul modular numărul 2 Piatra Neamț, nu e nimeni pe acolo. Dacă nu credeți, pot să vă și arăt. Nimeni! Corturile de triaj de acolo sunt goale. Spitalul modular, nu mișcă nimeni. Nu tu urgență, nu aia, nu aia.”, spune aceasta pe filmare.
Poliția a deschis dosar penal pentru fake news distribuit pe Facebook
Poliţiştii din Neamţ au întocmit un dosar penal după ce femeia respectivă a afirmat că spitalul modular ATI de la Piatra Neamţ este gol.
„Urmare a apariţiei în spaţiul public a unor imagini, în care o persoană prezintă informaţii cu privire la gradul de ocupare al spitalului modular din Piatra-Neamţ, Compartimentul Relaţii Publice al IPJ Neamţ precizează că poliţiştii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de ştiri, date sau informaţii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora şi fac verificări, în vederea identificării persoanelor implicate şi luării măsurilor legale ce se impun", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu. Vezi mai mult AICI.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video