![O adevărată reformă în PSD Caraș-Severin. 12 primari independenți au trecut la social-democrați, în partid fiind așteptați și primari liberali / Sursă foto: Facebook Silviu Hurduzeu O adevărată reformă în PSD Caraș-Severin. 12 primari independenți au trecut la social-democrați, în partid fiind așteptați și primari liberali / Sursă foto: Facebook Silviu Hurduzeu](https://media.dcnews.ro/image/202202/w670/reforma-la-psd-caras-severin_39831300.jpg)
PSD Caraș-Severin a înrolat într-o singură zi 12 primari de comună și are deja adeziuni pregătite pentru alți câțiva. Unii, chiar de la PNL!
„Sunt 12 adeziuni ale unor primari, în unanimitate au fost aprobate, începând de azi sunt membri PSD.”, a anunțat președintele PSD Caraș-Severin, deputatul Silviu Hurduzeu. Senatorul Ion Mocioalcă a precizat că, înainte de a semna adeziunile la PSD, cu toții și-au căpătat statutul de independent. Asta după ce au fost excluși din partidele pe listele cărora au fost aleși. Pro România, respectiv PMP.
Primarii independenți Nicolae Beg (Marga), Victor Terteleacă (Iablanița), Sergiu Toma (Rusca Montană), Florin Curița (Dalboșeț), Ion Văcărescu (Goruia), Petru Furdui (Berzasca), Ioan Popovici (Păltiniș), Gheorghe Coilă (Buchin), Ion Țicheriu (Brebu), Vichente Suru (Bucoșnița), Ilie Hașcă (Topleț) și Ilie Canea (Lăpușnicel) sunt începând de astăzi social-democrați cu acte în regulă.
„De cuminți ce-au fost, pentru că au fost prezenți la toate ședințele PSD, au fost excluși, devenind independenți. Nu-și pierd mandatele de primari!”, a spus zâmbind Mocioalcă. Din sediul de pe „George Enescu” au mai transpirat niște informații. Gestul celor 12 ar putea fi urmat și de vreo 5 primari PNL, nemulțumiți că Romeo Dunca a început să facă legea în filiala cărășeană., scrie expressdebanat.
În plus, președintele Hurduzeu, senatorul Mocioalcă și ceilalți lideri județeni, cu girul Bucureștiului, dat chiar de prim-vicepreședintele Sorin Grindeanu, prezent la Reșița, au început reconstrucția filialelor care au obținut rezultate mai slabe la alegerile locale și parlamentare sau unde era nevoie de suflu nou.
Sorin Grindeanu a fost prezent alături de colegii din județ
Astfel, Remus Rof, actualul primar al comunei Dognecea, a fost numit președinte interimar al organizației PSD Reșița. Gabriela Stuparu, fostul vicepreședinte al Tribunalului Caraș-Severin, este noua șefă a femeilor social-democrate din Caraș-Severin. Cristi Bejeriță e noul lider al tinerilor pesediști. Ioan Spânu a revenit în PSD ca președinte al organizației de seniori. Fostul senator Ionuț Chisăliță a preluat funcția de secretar executiv, iar Luca Mălăiescu, liderul social-democrat de pe Valea Bistrei, e începând de astăzi secretar general.
Prim-vicepreședintele PSD, vicepremierul Sorin Grindeanu, a fost prezent în județ și și-a încurajat colegii pentru recâștigarea președinției județului.
„Trebuie să ne întoarcem la șefia Consiliului Județean Caraș-Severin, PSD trebuie să recâștige funcția de președinte!”, a afirmat Sorin Grindeanu. Astfel, social-democrații cărășeni pregătesc plecarea lui Nelu Popa de la Primăria Reșița. La pachet cu Romeo Dunca de la șefia Consiliului Județean Caraș-Severin!
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video