![Foto: Instagram Foto: Instagram](https://media.dcnews.ro/image/202101/w670/nicki_minaj_instagram_papusa_59152500.jpg)
Conform BBC, Chapman a dat-o în judecată pe Minaj în 2018, justificând că a folosit porțiuni ale melodiei „Baby, Can I Hold You Tonight” în melodia sa „Sorry”. Chiar dacă melodia nu a fost lansată vreodată, o variantă scursă pe Internet a ajuns la radioul DJ Funkmaster Flex și s-a viralizat pe Internet.
Chapman a acuzat-o în proces pe rapperiță că i-a arătat melodia lui Flex, însă amândoi au negat această versiune a evenimentelor. Minaj a scris Sorry alături de rapperul american Nas, în timpul înregistrărilor pentru al patrulea său album, „Queen”, din 2018. Melodia a folosit o mostră din piesa „Sorry” a jamaicanului Shelly Thunder, iar Nicki Minaj nu a avut habar că acea melodie este la rândul său bazată pe „Baby, Can I Hold You Tonight” de pe albumul câștigător de Grammy în 1988 al lui Chapman.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video