![Fotografie creată de Adi Perets, de la Pexels Fotografie creată de Adi Perets, de la Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/rexdan_pescuit_lucian_georgescu_pxl_24020300.jpg)
"Să se ocupe această navă (n.r Rexdan) şi de peştii pe cale de apariţie, nu doar de cei pe cale de dispariţie. Pentru că somnul african, deşi s-a spus că nu se va înmulţi, nu va reuşi să treacă iarna, iată că se extinde în apele din România. Cum va reuşi nava să prindă acei peşti? Lansează plase?", a întrebat Val Vâlcu.
"Grupurile ţintă sunt cele ameninţate, peştii migratori, cum ar fi sturionii sau scrumbia, dar există şi monitorizarea atentă a speciilor invazive. Din acest punct de vedere, marea majoritate a prelevărilor se face cu microşocuri electrice. Se face local, deci există un sistem de monitorizare al unui banc de peşti. Spre deosebire de braconaj, microşocurile electrice sunt inofensive chiar şi pentru peştii de talie foarte mică. Ei sunt anesteziaţi pe o perioadă de 30-60 secunde şi îşi revin toţi. Nu au nicio legătură cu şocurile electrice necontrolate cu care se face braconajul. Sunt aparate care costă mii de euro, niciun braconier nu le are. Peştii sunt scoşi, măsuraţi, determinaţi, fotografiaţi şi returnaţi integral în apa din care au provenit.
Plasa este un mod vătămător de a-i prinde", a declarat Lucian Georgescu la emisiunea La Sud prin Sud Est.
"Această navă va putea merge pe canalul Dunăre - Main şi apoi pe Rin şi va merge până la Marea Nordului. Deci practic, capabilităţile ei de cercetare şi monitorizare acoperă tot bazinul comun Dunăre-Main-Rin, adică 40% din suprafaţa Europei, începând de la Marea Nordului până la Marea Neagră şi invers. E o oportunitate unică. Asta presupune ca cineva de acolo, din Parlament, să înţeleagă proiectul, să vrea să-l promoveze şi să facă un efort de înaltă calitate în această direcţie. Proiectul se întinde până la sfârşitul anului 2023. Este un proiect mare, cu o valoare de 20 de milioane de euro, cofinanţat din fonduri europene dar trecut prin filtrele succesive la Bucureşti, la Bruxelles... a început în 2017, cu tot cu acreditare europeană, şi s-a contractat în 2019, iar implementarea efectiv a început în 2020. Vom avea 10 locuri permanente, vor fi cercetători în permanenţă în 10 laboratoare deschise. Vom primi ca bază de cercetare cei mai buni experţi la nivel doctoral şi post-doctoral din toată Europa" a spus Lucian Georgescu, rectorul UDJG în cadrul emisiunii La Sud prin Sud Est.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video