Naționala masculină de handbal a României, calificată la Campionatul European - EHF EURO 2024. Nu se mai calificase din 1996
Autor: Irina Constantin
foto Facebook FRH - Federația Română de Handbal
Naţionala masculină de handbal a României s-a calificat la Campionatul European - EHF EURO 2024, deşi a fost învinsă de echipa Ucrainei, cu scorul de 31-26 (12-13), duminică, la Gummersbach (Germania), în ultimul său meci din Grupa a 4-a a preliminariilor.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9.

În celălalt meci de duminică, Austria a învins echipa Insulelor Feroe cu 38-33.

În clasamentul grupei, Austria a ocupat primul loc, cu 12 puncte, urmată de România, cu 4 puncte (golaveraj 0), Feroe, 4 puncte (golaveraj -10), Ucraina, 4 puncte (golaveraj -16).

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea (între care şi Feroe).

Ucraina a dominat începutul de meci şi a condus cu 7-3 (min. 13), dar România a revenit şi a egalat, 7-7 (17), reuşind să intre la pauză cu un avantaj minim, 13-12. Ucraina a reuşit să se impună după pauză, iar în min. 53 conducea la şase goluri, 28-22, câştigând cu 31-26.

Golurile tricolorilor au fost marcate de Daniel Stanciu 6, Nicuşor Negru 6, Javier Humet Gaminde 5, Ante Kuduz 4, Ionuţ Nistor Ioniţă 1, Gabriel Cumpănici 1, Cristian Ghiţă 1, Alexandru Mihai Tărîţă 1, Andrei Drăgan 1.

Ionuţ Iancu a apărat 6 şuturi (19,35%), iar Dan Vasile unul (16,67%).

Pentru învingători au înscris Andrii Akimenko (CS Dinamo Bucureşti) 5, Zahar Denisov 5, Taras Minoţki 4, Oleksandr Tilte 4, Igor Turcenko 4, Dmitro Artemenko 3, Dmitro Horiha 2, Dmitro Tiutiunik 2, Iuri Kubatko 1, Ghenadi Komok (portar) 1.

Ghenadi Komok a apărat 15 aruncări (38,46%).

Meciul a fost arbitrat de suedezii Mirza Kurtagic şi Mattias Wetterwik, iar delegat EHF a fost germanul Frank Boellhoff. Campionatul European de handbal masculin se va desfăşura în Germania, între 10 şi 28 ianuarie 2024.