![Mara Bănică / Foto Facebook Mara Bănică / Foto Facebook](https://media.dcnews.ro/image/201911/w670/mara_banica_facebook_89355000.jpg)
Dar cum arată cu părul neîndreptat? Vedeți, în imaginea de mai jos, cum arată jurnalista cu părul natural. „Ma tot gandesc sa renunt la parul intins. Parul meu natural arata asa!”, a scris ziarista pe Facebook. Cât despre vospit, ce credeți?! Mara Bănică nu s-a vopsit niciodată.
VEZI ȘI: MARA BĂNICĂ, INTERVIU. De la jurnalismul de război, la presa mondenă. Dezvăluiri emoționante cu Mara Bănică
Mara Bănică este printre jurnaliștii cei mai iubiți de public. Are o poveste specială de viață. Mara Bănică a fost ziaristă de război, a făcut presă scrisă, s-a aflat de foarte multe ori în mijlocul evenimentelor. A făcut presă scrisă aproape un deceniu, apoi a lucrat în televiziune sub bagheta lui Ion Cristoiu, un om care a dat șansa multor tineri jurnaliști să se afirme. Mara Bănică spune că i-au prins bine toate live-urile din Irak, din mijlocul conflictelor. Însă, a fost de multe ori în pericol, dar asta nu a împiedicat-o să-şi facă meseria cu profesionalism.
Într-un interviu acordat DC News, Mara Bănică vorbește despre experiența sa jurnalistică și ne-a mărturisit care este momentul marcant al carierei sale.
DC News: Cum a fost trecerea de la jurnalismul de război la jurnalismul monden?
Mara Bănică: La început, a fost o decizie grea pentru mine, dar s-a dovedit a fi cea mai bună hotărâre. Nu am rezultatele și satisfacțiile profesionale pe care le aveam pe vremea când făceam jurnalism de investigație, dar am alte tipuri de mulțumiri sufletești: liniște și mai mult timp liber.
DC News: De unde a venit pasiunea pentru jurnalism?
Mara Bănică: Cred că s-a întâmplat în timpul liceului când scriam la o revistă. Fiind pasionată de lectură, teatru și istorie, pur și simplu s-a întâmplat. Voiam să dau la facultate fie la Teatru, fie la Jurnalism. Am ales varianta a doua și cred că nu am greșit.
DC News: Cine sunt jurnaliștii care v-au influențat cel mai mult?
Mara Bănică: Am un buchet de nume. Voi începe cu Sorin Roșca Stănescu căruia îi datorez cartea mea de muncă de la ziarul Ziua. De asemenea Sorin Ovidiu Bălan și Ion Cristoiu. Cam ei sunt oamenii care mi-au dat o șansă și cărora le voi mulțumi toată viața. Îmi pare rău dacă i-am dezamăgit plecând de la presa adevărată, la jurnalismul monden. Poate cumva am trădat, dar asta este. Vedeți aici mai mult.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video