![Adrian Mutu Adrian Mutu](https://media.dcnews.ro/image/202105/w670/mutu--pronostic-despre-castigatoarea-euro-2020-si-champions-league_76163300.jpg)
Fostul fotbalist Adrian Mutu, în prezent antrenor, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că în opinia sa selecţionata Olandei va câştiga Campionatului European, care se va desfăşura în perioada 11 iunie - 11 iulie 2021 în 11 ţări printre care şi România.
"Campionatul European este mult mai dificil decât Cupa Mondială. Calitatea echipelor participante este una ridicată, iar nivelul este apropiat. De data asta va fi şi organizat altfel, selecţionatele vor trebui să călătorească în mai multe ţări, va apărea şi oboseala. Vom vedea echipe puternice şi jucători foarte talentaţi, însă eu cred că Olanda va avea un cuvânt greu de spus la EURO 2020. Am văzut în calificări o echipă specială a Olandei şi cred că va reuşi să câştige ceva important. Sigur, este şi Franţa la un nivel înalt, însă eu merg pe mâna Olandei la acest turneu final", a afirmat Mutu.
VEZI ȘI Ianis Hagi, posibil transfer la Sevilla. Rakitic: Îl întâmpin cu braţele deschise
Manchester CIty, favorită în finala Champions League
În ceea ce priveşte finala Champions League de sâmbătă, tehnicianul a subliniat că Manchester City este favorită în duelul cu Chelsea Londra.
"Cred că ambii antrenori se cunosc foarte bine, echipele la fel, pentru că se întâlnesc des în Premier League. Dar, dacă ar fi să pariez, aş paria pe cei de la Manchester City pentru că eu consider că acesta este anul lor. City aşteaptă de mult să câştige Champions League. A încercat de mai multe ori să îşi adjudece acest trofeu, iar acum cred că a venit rândul să îl câştige", a explicat el, scrie Agerpres.
Adrian Mutu a semnat cu FC U Craiova. Condiții de lux pentru 'Briliant' la echipa lui Adrian Mititelu Jr.
Zilele trecute, Adrian Mutu a confirmat interesul reciproc în ceea ce privește gruparea condusă de către Adrian Mititelu și fiul său, după plecarea lui Eugen Trică, antrenorul care a promovat-o pe FC U Craiova în Liga 1. Marți, 25 mai, Adrian Mutu a ajuns la o înțelegere cu FC U Craiova și a semnat contractul (Vezi știrea aici)
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video